Postavení ženy v islámu: Předsudky evropské společnosti

Název práce: Postavení ženy v islámu: Předsudky evropské společnosti
Autor(ka) práce: Šikulová, Eva
Vedoucí práce: Prorok, Vladimír
Oponenti práce: Lisa, Aleš
Práce se zabývá postavením ženy v islámu a předsudky evropské společnosti ohledně tohoto tématu. Cílem práce je zjistit, zda jsou tyto předsudky opodstatněné a z čeho vychází. První část se zabývá popisem role žen v islámských pramenech - Koránu a sunně. Druhá kapitola pojednává o reálném postavení žen v dnešním islámském světě a poukazuje na širokou škálu existujících přístupů. Závěrečná část se věnuje evropským předsudkům pramenícím z malé informovanosti o postavení muslimských žen a ze zavádějící prezentace tohoto tématu evropskými médii.
Klíčová slova: předsudky; islám; ženy
Název práce: The status of woman in Islam: prejudices of european society
Autor(ka) práce: Šikulová, Eva
Vedoucí práce: Prorok, Vladimír
Oponenti práce: Lisa, Aleš
This thesis deals with the status of women in Islam and prejudices of european society concerning this topic. The main objective is to find out, whether these prejudices are duly justified and what are their possible sources. The first part is focused on description of the role of women in islamic original sources -- Qur'an and Sunnah. The second chapter discusses the real status of woman in today's islamic world and highlights the wide variety of existing attitudes. The last part is concentrated on european prejudices resulting from insufficient knowledge of the status of muslim women and biased depiction of the subject offered by european media.
Klíčová slova: prejudice; Islam; women

Studijní program / obor: Politologie/Politologie