Doing business in Argentina: Challenges and Opportunities

Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Damborský, Milan
Jazyk práce: English
This thesis presents current business climate in Argentina. It aims to provide an overview of the investment environment and to extend previous studies by closer view on the energy industry. Its main findings are the following ones: Recent economic and political development rise concerns among policy makers and executives. Argentina applies strong interventionist policy and frequently interfere into the free market functioning. Among the most important issues are: foreign currency controls, manipulation of statistical results and noncompliance with its debt obligation. In various occasion expropriated private companies with aim of markets correction. The thesis also presents a case study of the Spanish company Repsol, whose investments in the Argentinean YPF were nationalized. According to my findings this act occurred under unconventional procedure and violated several laws and agreements. These policies resulted in the lower confidence among foreign investors. And despite that final figures for 2012 are still not available, there are various signs that the level of investment declines.
Klíčová slova: intervention policy; nationalization; SWOT; PEST; economy; business development; investment; energy industry; regulation; YPF; Argentina
Název práce: Doing business in Argentina: Challenges and Opportunities
Autor(ka) práce: Ovšák, Matúš
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Damborský, Milan
Jazyk práce: English
Táto diplomová práca prezentuje súčasnú podnikateľskú situáciu v Argentíne. Jej hlavným cieľom je okrem priblíženia investičného prostredia aj rozšírenie predchádzajúcich výskumov o bližší pohľad na energetický priemysel. Medzi jej základné výstupy patria nasledujúce zistenia: Ekonomicko-politická situácia v Argentíne sa zhoršuje. Argentína zahájila silnú intervenčnú politiku a rôznymi spôsobmi zasahuje do fungovania voľného trhu. Medzi najzásadnejšie patrí kontrola dostupnosti zahraničnej meny, manipulovanie so štatistickými výsledkami a nesplácanie dlhových záväzkov. Vo viacerých prípadoch siahla po neštandardnom nástroji znárodnenia. Práca navyše predstavuje prípadovú štúdiu o španielskej spoločnosti Repsol, ktorej investície v Argentínskom YPF boli znárodnené. Podľa mojich záverov tento akt prebehol za neštandardných podmienok a porušil viacero zákonov a dohôd. Dôsledkom týchto politík je zvýšená opatrnosť zahraničných investorov. Aj napriek tomu, že záverečné dáta pre 2012 nie sú k dispozícii, podľa viacerých dôkazov je možné usudzovať, že príleve investícií sa zníži.
Klíčová slova: ekonomika; rozvoj podnikania; investície; energetický priemysel; regulácia; intervenčná politika; znárodnenie; Argentína; YPF; SWOT; PEST

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická a regionální studia Latinské Ameriky
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra regionálních studií