Srovnání databází CouchDB a MarkLogic

Autor(ka) práce: Sapegina, Evgeniya
Vedoucí práce: Palovská, Helena
Oponenti práce: Chlapek, Dušan
Tato bakalářská práce se zabývá NoSQL koncepty a zejména systémem řízení báze dat CouchDB a MarkLogic. Cílem bakalářské práce je uvést příčiny vzniku NoSQL SŘBD, popsat jejich vybrané vlastnosti a uvést obecně akceptovanou klasifikaci na základě jejich datového modelu. Dalším cílem je představit aktuální zájem o SŘBD CouchDB a MarkLogic, popsat základní principy jejich fungování a na konkrétních příkladech užití z praxe demonstrovat vybrané důvody, jež mohou hrát při výběru vhodného databázového řešení významnou roli. Následně tyto dva SŘBD porovnáme, přičemž jsou vyzdviženy některé důležité aspekty, které mohou být při rozhodování o nasazení těchto SŘBD klíčové. Za přínos této práce považuji především porovnání dvou uživatelsky oblíbených a zajímavých SŘBD: CouchDB a MarkLogic, které může posloužit jako materiál pro výběr jednoho ze dvou SŘBD do konkrétního projektu. Práce je členěna do čtyř kapitol. Teoretickou část zastupuje druhá a třetí kapitola. Druhá kapitola je věnována vlastnostem NoSQL SŘBD, třetí kapitola pojednává o vlastnostech SŘBD CouchDB a MarkLogic. Praktické části se pak věnuje kapitola čtvrtá, kde jsou oba zmíněné systémy z různých hledisek porovnány.
Klíčová slova: Databáze; CAP teorém; MapReduce; XML; JSON; MarkLogic; CouchDB; NoSQL
Název práce: Comparison of CouchDB and MarkLogic databases
Autor(ka) práce: Sapegina, Evgeniya
Vedoucí práce: Palovská, Helena
Oponenti práce: Chlapek, Dušan
This bachelor work deals with the NoSQL concepts and database management system CouchDB and MarkLogic in particular. The aim of this work is to bring the causes of NoSQL DBMS, describe their selected properties and to provide generally accepted classification of these DBMS based on their data model. Another aim is to describe the basic principles of DBMS CouchDB and MarkLogic, on selected use cases demonstrate some reasons of choosing these databases to some companies, and then compare these two DBMS and draw attention to some important aspects that may be crucial in decision making to deploy some of these DBMS. For the contribution of this work I consider compared popular and interesting because of its properties DBMS CouchDB and MarkLogic and thus created the basis for the selection of one of two DBMS into a specific project. The work is divided into four chapters. The theoretical part is introduced by the second and third chapters. The second chapter devotes to properties of NoSQL DBMS. The third chapter discusses the characteristics of DBMS CouchDB and MarkLogic. The practical part is introduced by the fourth chapter, where both these systems are compared according to various aspects.
Klíčová slova: Database; JSON; MarkLogic; CouchDB; NoSQL; XML; MapReduce; CAP theorem

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky