Analýza vlivu minimální mzdy na nezaměstnanost v České republice

Autor práce: Raková, Hana
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Kapinusová, Jana
Osoba oponující práci: Kotýnková, Magdalena

Název práce: Analýza vlivu minimální mzdy na nezaměstnanost v České republice
Typ práce: Bakalářská práce
Abstrakt: Cílem bakalářské práce je analyzovat vliv minimální mzdy na nezaměstnanost a posoudit velikost a charakter tohoto vlivu. Analýza by měla zhodnotit, zda je ekonomicky efektivní zavádět institut minimální mzdy v rámci mzdové struktury, v případě České republiky, zda má smysl institut minimální mzdy zachovat a pokud ano, za jakých podmínek a jaké parametry by měla mít v České republice. První část práce vysvětluje pojem minimální mzda, její vznik, funkce a ekonomické teorie, které se jí zabývají. Druhá část se věnuje institutu minimální mzdy v České republice, sleduje vývoj jejích sazeb. Zkoumá souvztažnost minimální mzdy a alternativních příjmů a dávek a její vliv na nezaměstnanost v České republice. Závěrem se snaží najít možné optimální úrovně minimální mzdy.
Klíčová slova: tržní rovnovážná mzda; trh práce; životní minimum; nezaměstnanost; minimální mzda

Studijní program a Studijní obor: Hospodářská politika a správa/Národní hospodářství
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Národohospodářská fakulta
Název katedry: Katedra hospodářské a sociální politiky

Název práce: Analýza vlivu minimální mzdy na nezaměstnanost v České republice
Překlad názvu: Analysis of the minimum wage effects on the unemployment in the Czech Republic
Typ práce: Bachelor thesis

Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Faculty of Economics
Název katedry: Department of Economic and Social Policy