Název práce: Analýza efektivity a udržitelnosti projektů sociální inkluze realizovaných pro romskou menšinu v Ústeckém kraji
Autor(ka) práce: Holmanová, Alžběta
Vedoucí práce: Kouřilová, Jana
Oponenti práce: Khendriche Trhlínová, Zuzana
Diplomová práce se zabývá kořeny sociálního vyloučení v České republice a rolí neziskového sektoru v oblasti vzdělávání a sociální inkluze. Teoretická část je zaměřena na vymezení pojmu inkluze, mechanismy sociálního vyloučení, jeho příčiny a následky, které může přinést. Dále bude popsána situace v Evropské unii i České republice, možnosti integrace Romů do společnosti a možné zdroje financování. V praktické části budou formou případové studie zkoumány čtyř projekty financované z Fondu pro nestátní neziskové organizace v Ústeckém kraji, které budou analyzovány pomocí projektových dokumentací, rozhovory a zhodnocení proběhlého dotazníkového šetření.
Klíčová slova: Nestátní neziskové organizace; Integrace; Sociální inkluze; Vzdělávání
Název práce: Analysis of the effectiveness and sustainability of social inclusion projects for Roma community in Usti nad Labem Region
Autor(ka) práce: Holmanová, Alžběta
Vedoucí práce: Kouřilová, Jana
Oponenti práce: Khendriche Trhlínová, Zuzana
The Diploma thesis examines roots of social exclusion in the Czech Republic and the role of NGOs in the field of education and social inclusion. The theoretical part is focused on the defining of the very terms of inclusion, mechanisms of social exclusion, its sources and consequences which it may cause. The situation in Czech Republic as well as in Europan union is described , as well as the general situation of the Roma community and possible osurces of financing. In the practical part four projects financed by The Fund for Non-Governmental Organisations in the Usti Region will be analysed with the help of project documentation, interviews and examination of the questionnaire survey.
Klíčová slova: Non-Governmental Organization; Integration; Social inclusion; Education

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionální studia
Fakulta: Národohospodářská fakulta