Zdanění zaměstnaneckých benefitů ve vybraných zemích EU

Název práce: Zdanění zaměstnaneckých benefitů ve vybraných zemích EU
Autor(ka) práce: Nguyenová, Phuong
Vedoucí práce: Rytířová, Lucie
Oponenti práce: Finardi, Savina
Diplomová práce srovnává zdanění zaměstnaneckých benefitů ve vybraných zemích EU a identifikuje dopady na základ daně zaměstnance i zaměstnavatele a na vyměřovací základ pro odvod pojistného. Výstupem je stanovení konkrétních doporučení pro změnu legislativy v České republice . Práce se dělí na čtyři části. První kapitola se zabývá vymezením pojmu zaměstnanecké benefity. Druhá kapitola dává náhled na benefity z pohledu zaměstnavatele a zaměstnance. Třetí kapitola se zabývá zdaněním zaměstnaneckých benefitů ve vybraných zemích EU. Pro svoji práci jsem si vybrala tři sousední země, Českou republiku, Slovensko a Rakousko. Poslední kapitola na praktických příkladech srovnává vybrané zaměstnanecké benefity a jejich dopad na čistý příjem zaměstnance v případě, kdy zaměstnanci pobírají minimální mzdu, průměrnou mzdu a trojnásobek průměrné mzdy.
Klíčová slova: základ daně; zaměstnanecké benefity; sociální pojištění; dan z příjmu
Název práce: Taxation of Employee benefits in the chosen EU countries
Autor(ka) práce: Nguyenová, Phuong
Vedoucí práce: Rytířová, Lucie
Oponenti práce: Finardi, Savina
This diploma thesis aims to compare taxation of employee benefits in particular EU countries and identify their impact on employees and also employers. The main goal is to summarize the procedures that need to be done when dealing with benefits as well as state several suggestions for prospective reader. The thesis is divided into four chapters. First chapter defines employee benefits. Second chapter analyses benefits from employee's and employer's point of view. Third chapter gives detailed overview of benefits' taxation in selected countries of European Union. These countries are the Czech Republic, Slovakia and Austria. Finally last chapter contains several practical examples which show how to proceed when determining the amount of tax, while simultaneously comparing the differences in taxation between countries.
Klíčová slova: tax base; employees benefits; income tax; social security contribution

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví