Název práce: Nákladová efektivita očkování proti bakterii Neisseria meningitidis B u dětí ve věku 0-4 let
Autor(ka) práce: Kříž, David
Vedoucí práce: Pažitný, Peter
Oponenti práce: Kandilaki, Daniela
Po mnohaletém výzkumu byla vyvinuta a po té v lednu 2013 schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky nová vícesložková vakcína proti meningokokovému onemocnění skupiny B Bexsero od společnosti Novartis. Meningokoková onemocnění jsou svým rychlým průběhem a tragickými následky velmi nebezpečná onemocnění. Cílem mé diplomové práce bylo se pokusit vyčíslit dopady na náklady a přínosy při zavedení očkování pro nejvíce ohroženou skupinu. Šlo o skupinu dětí ve věku od narození do 4 let. Porovnával jsem dvě hypotetické skupiny očkovanou a neočkovanou. Samotná práce neprokázala, za dnešních epidemiologických údajů a ceny vakcíny Bexsero, ekonomickou efektivitu vynaložených nákladů. Avšak při snížení ceny nebo zvýšené incidenci případů se jeví očkování vakcínou Bexsero jako dobře využité prostředky.
Klíčová slova: Neisseria meningitidis B; Bexsero; Analýza efektivity vynaložených nákladů (CEA); Očkování
Název práce: Cost-effectiveness of vaccination against the bacteria Neisseria meningitidis B in children aged 0-4 years
Autor(ka) práce: Kříž, David
Vedoucí práce: Pažitný, Peter
Oponenti práce: Kandilaki, Daniela
After many years of research have been developed, and then in January 2013 approved by the European Medicines Agency new multicomponent vaccine against meningococcal disease Group B Bexsero from Novartis. Meningococcal disease, because of its rapid progression and tragic consequences, a very dangerous disease. The aim of my thesis was to try to quantify the impact on the costs and benefits of the introduction of vaccination for the most vulnerable groups, namely children after birth to 4 years of age, by comparing the hypothetical vaccinated and unvaccinated cohorts. The work itself has not demonstrated at today's prices and epidemiological data Bexsero vaccines, cost efficiency. However, at a reduced cost or increased incidence of cases appear to vaccination Bexsero as well utilized resources.
Klíčová slova: Neisseria meningitidis B; cost-effectiveness analysis (CEA); Bexsero; Vaccination

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu