Rozdíly v postavení mužů a žen na českém trhu práce

Název práce: Rozdíly v postavení mužů a žen na českém trhu práce
Autor(ka) práce: Stroukal, Dominik
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Kadeřábková, Božena
Oponenti práce: Pavelka, Tomáš; Němec, Otakar
Tato disertační práce se skládá z pěti článků, které aplikují aktuální světový výzkum ekonomie trhů práce na Českou republiku a potvrzuje významné rozdíly v postavení mužů a žen na tomto trhu. Ukazuje, že gender má významný vliv na preference na pracovním trhu a následně i na zaměstnanost a zdravotní stav. Práce nejprve dokládá, že preference jsou relevantním determinantem kariéry a poté studuje rozdíl v preferenci výše platu u žen a mužů. Následně se ukazuje, že pro gender hraje významnou roli ve vysvětlování vztahu mezi vlastnickým bydlením a nezaměstnaností a také nezaměstnaností a zdravotním stavem. V první kapitole se podařilo prokázat, že preference pro pracovní kariéru má pozitivní vliv na volbu pracovní kariéry. Vliv vysokoškolského vzdělání na upřednostnění kariéry se projevil jako kladný a významný. Pravděpodobnost volby pracovní kariéry snižuje přítomnost dětí, avšak není závislá na jejich počtu, což je v rozporu s teorií preferencí. Druhá kapitola ukazuje, že české ženy preferují oproti mužům více nepeněžní odměny. Také bylo ukázáno, že u vysokoškolsky vzdělaných v preferencích nepeněžních odměn nezáleží na pohlaví respondentů, avšak oproti světovým výzkumům v ČR vysokoškolské vzdělání tuto preferenci zvyšuje. Nakonec se ukázalo, že ženy méně než muži preferují riziko. Třetí kapitola dokládá, že přestože trh s bydlením narušuje pracovní mobilitu a zaměstnanost v České republice na regionální úrovni, tedy že v regionech s vyšší mírou vlastnického bydlení je vyšší nezaměstnanost, na individuální úrovni platí, že jsou vlastníci bydlení nezaměstnaní s menší pravděpodobností. V odhadech se výrazně lišili muži od žen. Muži žijící ve vlastnickém bydlení mají vyšší pravděpodobnost zaměstnanosti než ženy, na regionální úrovni se však ukazuje, že vysoká míra vlastnického bydlení zvyšuje nezaměstnanost mužům mužům i ženám, v delším čase pouze ženám. Čtvrtá kapitola ukázala, že u mužů přechod k vlastnickému bydlení snižuje v následujícím roce pravděpodobnost nezaměstnanosti. U žen se tento vztah ukázal jako nevýznamný. Vedle toho se jako nevýznamný projevil vztah opačný, tedy od přechodu do nezaměstnanosti k nově nabytému vlastnickému bydlení. Poslední kapitola dokládá, že změna pracovního statusu na nezaměstnanost zvýší v budoucnosti pravděpodobnost na zhoršení zdraví. Vliv kratší než dva roky se však neukázal jako významný. Důležitým závěrem je, že muži mají významně silnější vztah mezi zdravím a nezaměstnaností než ženy.
Klíčová slova: nezaměstnanost; vlastnické bydlení; zdraví; Trh práce; teorie preferencí; Hakim; Oswald
Název práce: Differences between men and women in the Czech labour market
Autor(ka) práce: Stroukal, Dominik
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Kadeřábková, Božena
Oponenti práce: Pavelka, Tomáš; Němec, Otakar
This thesis consists of five articles that apply current world research on labor economics at the Czech Republic and confirms the significant differences between men and women in this market. It shows that gender has a significant influence on the preference on the labor market and, consequently, on employment and health. First, the thesis shows that preferences are relevant determinant of career and then we study the difference in preference of salary for men and women. Subsequently it shows that gender plays a significant role in explaining the relationship between homeownership, and unemployment, as well as unemployment and health. The first chapter was able to demonstrate that the preference for a career has a positive influence on the choice of career. The influence of higher education on prioritizing career proved to be positive and significant. Probability of a career choice is reduced by the presence of children, however, is not dependent on their number, which is contrary to the theory of preferences. The second chapter shows that Czech women prefer more non-monetary rewards than men. It has also been shown that people with university education are same in the preferences of non-monetary rewards regardless of the gender of the respondents, however, compared to the world's research, the Czech higher education increases this preference. It turned out that women prefer risk less than men. The third chapter demonstrates that although the housing market undermines labor mobility and employment in the Czech Republic at the regional level, therefore, that in regions with a higher rate of home ownership is higher unemployment, at the individual level, the owners of housing are unemployed are less likely. The estimates are significantly different for men and women. Men living in owner-occupied housing have a higher likelihood of employment than women. At regional level, however, this thesis shows that the high rate of home ownership increases unemployment for both men and women, in the long run only to women. The fourth chapter showed that men transition to homeownership reduces the likelihood of unemployment next year. For women, this relationship has proved to be insignificant. In addition, as insignificant showed the opposite relationship, the transition from unemployment to the newly acquired home ownership. The last chapter shows that the change in the working status to unemployment will increase in the future probability of worse health. Influence in less than two years, however, proved to be significant. An important conclusion is that men have a significantly stronger relationship between health and unemployment than women.
Klíčová slova: Labour market; Hakim; Oswald; Health; Unemployment; Homeownership; Preference theory

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická teorie
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.