Energetická bezpečnost Číny se zaměřením na zemní plyn

Název práce: Energetická bezpečnost Číny se zaměřením na zemní plyn
Autor(ka) práce: Andrsová, Nicola
Vedoucí práce: Čajka, Radek
Oponenti práce: Müller, Štěpán
Tato diplomová práce se zabývá energetickou bezpečností Číny, především pak otázkou energetického mixu, spotřeby, přepravní sítě a dodavatelské diverzifikace v oblasti zemního plynu. Při analýze výzkumných otázek vycházím ze statistik světových energetických organizací, z dat čínské vlády a dalších údajů, které umožňují popsat zmíněnou problematiku. Z hlediska Číny se pak zaměřuji na detailní popis plynovodní soustavy, importérů a subjektů činných v energetickém sektoru. V úvahu byla také vzata rizika a hrozby, které by mohly vyvstat z uzavřených partnerství či projektů. Cílem této práce je definovat a zhodnotit energetickou bezpečnost a energetickou politiku ČLR především v oblasti zemního plynu s vazbami na minulost, ale i budoucí vývoj. Dále zhodnocení role zemního plynu v energetickém mixu Číny, stav plynárenského průmyslu této země a vyhodnocení projektů, které v ČLR v oblasti ZP probíhají, nebo se teprve chystají.
Klíčová slova: Čína; energetická bezpečnost; plynovod; zemní plyn; energetický mix; břidlicový plyn
Název práce: Energy security of China focusing on natural gas
Autor(ka) práce: Andrsová, Nicola
Vedoucí práce: Čajka, Radek
Oponenti práce: Müller, Štěpán
The diploma thesis deals with the energy security of China, mainly with the question considering energy mix, consumption, infrastructure network and diversification of importers in natural gas field. The analysis of research question is done mainly from the data of international energy organizations, from the Chinese government data and other sources, which enable to describe mentioned problems. From the People's Republic of China perspective, it focuses on the detailed description of gas pipeline infrastructure, importers and subjects, which are involved in energy sector. Risks and threats, which should occur from signed partnerships or projects, were taken into consideration too. The aim of this work is to define and evaluate the energy security of PRC, its energy policy mainly in natural gas field when considering present situation as well as possibilities for the future. Than the diploma thesis outlines the role of natural gas in Chinese energy mix, state of the gas sector in China and evaluation of projects, which take place in China's gas sector or will occur in the future.
Klíčová slova: energy mix; China; energy security; shale gas; gas pipeline; natural gas

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů