Autor práce: Kukačová, Sára
Vedoucí práce: Matula, Miloš
Osoba oponující práci: Louda, Tomáš

Název práce: České správní soudnictví z hlediska srovnání se systémem francouzským a německým
Abstrakt: Diplomová práce se věnuje problematice českého správního soudnictví, jeho současné podobě a jejímu srovnání s vybranými modely evropského správního soudnictví, a to modelem francouzským a německým. Cílem práce je na základě popisu a rozboru jednotlivých modelů správního soudnictví ve vybraných zemích získat srovnání a zhodnocení o odlišnostech a o pozitivních a negativních prvcích jednotlivých modelů ve vztahu k systému českého správního soudnictví. První část práce je zaměřena na spíše teoretickou stránku věci a úvod do vybrané tématiky.Jsou popsány základní pojmy a charakteristiky a pojem správního soudnictví zasazen do širšího rámce. Rovněž seznamuje s historickým vývojem správního soudnictví na území českého státu od roku 1848 až do současnoti. Druhý oddíl práce je věnován studiu konkrétních současných právních úprav vybraných států - České republiky, Francie a Německa. Na tomto základě je pak v závěru práce proveden rozbor a komparace jednotlivcýh systémů správního soudnictví spolu s uvedením jejich vzájemných pozitiv a negativ.
Klíčová slova: veřejná správa; Německo; Francie; soudní řád správní; správní soudnictví; srovnání

Studijní program a Studijní obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa
Název fakulty: Národohospodářská fakulta
Název katedry: Katedra práva

Překlad názvu: Czech administrative justice from the viewpoint of comparison with French and German system
Abstrakt: Diploma thesis is devoted to the theme of Czech administrative justice, its current form and comparison with chosen models of European administrative justice, that is with French and German model. Goal of the thesis is on the basis of description and analysis of these models of administrative justice to get the comparison and evaluation of the differences and positive and negative elements of chosen models in relation to Czech system of administrative justice. The first part focuses on rather theoretical side and the introduction to this problem. Fundamental terms and characteristics are described and the concept of administrative justice is put to a broader scope. There is also mentioned the historical development of administrative justice in the Czech lands from year 1848 until the present day. The second part is devoted to the study of specific current legislation of chosen countries - Czech Republic, France and Germany. On this foundation is in the closing part accomplished the analysis and comparison of particular systems of administrative justice together with stating their mutual positives and negatives.
Klíčová slova: judical administrative order; public government ; France; comparison; administrative justice; Germany

Studijní program a Studijní obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa
Název fakulty: Faculty of Economics