Obchodní modely IT startupů založené na sdílené ekonomice

Název práce: Obchodní modely IT startupů založené na sdílené ekonomice
Autor(ka) práce: Šimon, Petr
Vedoucí práce: Matuštík, Ondřej
Oponenti práce: Srpová, Jitka
Cílem této diplomové práce je analyzovat aktuální stav sdílené ekonomiky a navrhnout model kritických faktorů úspěchu u IT startupů působících ve specifické oblasti přepravních služeb. Výstup je posléze validován na několika vybraných společnostech. Zvolený problém byl řešen modifikovanou kvalitativní metodou kritických faktorů úspěchu, jejíž autorem je John F. Rockart. Získané faktory byly následně zasazeny do kauzálního modelu využívajícího principů systémové dynamiky. Výsledky této práce umožňují pochopit zákonitosti, které se skrývají za úspěchem přepravních služeb působících ve sdílené ekonomice. Informace jsou přínosné nejen pro startupy samotné, ale i pro akademickou sféru a potenciální investory.
Klíčová slova: kritický faktor úspěchu; model; IT startup; sdílená ekonomika; přepravní služba; analýza
Název práce: The business models of IT startups based on sharing economy
Autor(ka) práce: Šimon, Petr
Vedoucí práce: Matuštík, Ondřej
Oponenti práce: Srpová, Jitka
The aim of this master thesis is to analyze the present condition of sharing economy and design a critical success factors model on a IT startups which operate as a transportation network companies. The result is finally validated on few representative businesses. The problem is solved by the modified qualitative critical success factors method whose author is John F. Rockart. The gained factors were finally used in the causal model which is based on the principles of system dynamics. The outcomes of this thesis are enabling to understand the relations which are hidden behind success of transportation network companies in the area of sharing economy. The information can be useful not only for startups but also for academic sphere and possible investors.
Klíčová slova: critical success factor; analysis; model; transportation network company; sharing economy; IT startup

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační management
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky