Současný stav a perspektivy udržitelného rozvoje cestovního ruchu na Slovensku

Název práce: Súčasný stav a perspektívy udržateľného rozvoja cestovného ruchu na Slovensku
Jazyk práce: Slovensky
Cestovný ruch prispieva k rozmachu destinácií, kam prináša finančné prostriedky, nové pracovné miesta, vyššiu úroveň služieb, či rozvoj infraštruktúry. Avšak pokiaľ sa cestovný ruch nerozvíja udržateľne, sprevádzajú ho aj negatívne faktory. Ide hlavne o negatívne dopady na životné prostredie, akými sú napríklad znečistenie vody, pôdy, zvýšená hlučnosť, či preľudnenie destinácie počas sezóny. Ako reakcia na zhoršujúci sa stav životného prostredia a možné neodvrátiteľné zmeny spôsobené nezodpovedným ľudským konaním, nadobúda na význame myšlienka udržateľného rozvoja. Teoretická časť popisuje cestovný ruch na Slovensku a poukazuje na plány udržateľného rozvoja cestovného ruchu. V praktickej časti sú zhodnotené výsledky dotazníku, ktorý sa týka povedomia o udržateľnom cestovnom ruchu na Slovensku. Hlavným cieľom diplomovej práce je zhodnotenie súčasného stavu v oblasti udržateľného cestovného ruchu a návrh možností jeho rozvoja do budúcna.
Klíčová slova: cestovný ruch; Slovensko; udržateľný rozvoj
Název práce: Současný stav a perspektivy udržitelného rozvoje cestovního ruchu na Slovensku
Jazyk práce: Slovensky
Cestovní ruch přispívá k rozmachu destinací, kam přináší finanční prostředky, nová pracovní místa, vyšší úroveň služeb, či rozvoj infrastruktury. Ovšem pokud se cestovní ruch nerozvíjí udržitelně, doprovázejí ho i negativní faktory. Jde hlavně o negativní dopady na životní prostředí, jako například: znečištění vody, půdy, zvýšená hlučnost a přelidnění destinace během sezóny. Jako reakce na zhoršující se stav životního prostředí a možné neodvratitelné změny způsobené nezodpovědným lidským jednáním, nabývá na významu myšlenka udržitelného rozvoje. Teoretická část popisuje cestovní ruch na Slovensku a poukazuje na plány udržitelného rozvoje cestovního ruchu. V praktické části jsou zhodnoceny výsledky dotazníku, který se týká povědomí o udržitelném cestovním ruchu na Slovensku. Hlavním cílem diplomové práce je zhodnocení současného stavu v oblasti udržitelného cestovního ruchu a návrh možností jeho rozvoje do budoucna.
Klíčová slova: udržitelný rozvoj; Slovensko; cestovní ruch
Název práce: The current state and prospects for sustainable development of tourism in Slovakia
Jazyk práce: Slovensky
Tourism contributes to the prosperity of destinations by bringing financial resources, new jobs, a higher level of services and infrastructure development. However, if tourism does not develop sustainably, it is accompanied by negative factors, as well. Especially, negative impacts on the environment, such as: water and soil contamination, increased noise and overcrowded destination during the high season. As a response to the worsening state of the environment and possible irreversible changes caused by irresponsible human behavior, the idea of sustainable development is becoming more important. The theoretical part describes tourism in the Slovak Republic and highlights plans for sustainable tourism development. In the practical part, the results of the questionnaire, related to the awareness of sustainable tourism in the Slovak Republic, are evaluated. The main objective of this thesis is to evaluate the current situation in the field of sustainable tourism and to make suggestions for its future development.
Klíčová slova: sustainable development; Slovakia; tourism

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů