Využití datové analýzy v interním a externím auditu

Název práce: Využitie dátovej analýzy v internom a externom audite
Jazyk práce: Slovensky
Dátová analýza je jednou z rýchlo sa vyvíjajúcich oblastí využívania IT v organizáciách. V tejto práci, je dátová analýza riešená v kontexte interného a externého auditu. Primárnym cieľom práce je identifikovať príležitosti pre využitie dátovej analýzy v oboch druhoch auditu. Sekundárnym cieľom je návrh konkrétnej dátovo-analytickej procedúry, jej aplikácia na dáta reálnej organizácie a následná demonštrácia prínosov plynúcich z využitia techník dátovej analýzy. Práca stavia na rozbore dostupných teoretických informácií o stave riešenej oblasti, na ktorý nadväzuje autorkou realizovaný prieskum, ktorý mapuje súčasný stav využívania dátovej analýzy v internom i externom audite v rámci ČR. Prínosom práce je okrem identifikácie konkrétnych oblastí auditu, v ktorých je vhodné metódy dátovej analýzy využiť, návrh dátovo-analytickej procedúry a jej aplikácia. Ďalším prínosom je zmapovanie súčasného stavu auditnej praxe a súhrn postrehov respondentov z rad audítorov, ktoré poukazujú na výhody a problémy aplikácie dátovej analýzy do bežnej práce audítora.
Klíčová slova: interný audit; Alteryx; automatické procedúry; externý audit; dátová analýza
Název práce: Využití datové analýzy v interním a externím auditu
Jazyk práce: Slovensky
Datová analýza je jednou z rychle se vyvíjejících oblastí využívání IT v organizacích. V této práci je datová analýza řešena v kontextu interního a externího auditu. Primárním cílem práce je identifikovat příležitosti pro využití datové analýzy v obou druzích auditu. Sekundárním cílem je návrh konkrétní datově-analytické procedury, její aplikace na data reálné organizace a následná demonstrace přínosů plynoucích z využití technik datové analýzy. Práce staví na rozboru dostupných teoretických informací o stavu řešené oblasti, na který navazuje autorkou realizovaný průzkum, který mapuje současný stav využívání datové analýzy v interním i externím auditu v rámci ČR. Přínosem práce je kromě identifikace konkrétních oblastí auditu, ve kterých je vhodné metody datové analýzy využít, návrh konkrétní datově-analytické procedury a její aplikace. Dalším přínosem je zmapování současného stavu auditní praxe a souhrn postřehů respondentů z řad auditorů, které poukazují na výhody a problémy aplikace datové analýzy do běžné práce auditora.
Klíčová slova: datová analýza; automatické procedury; Alteryx; interní audit; externí audit
Název práce: The Use of Data Analytics in Internal and External Audit
Jazyk práce: Slovensky
Data Analytics is one of the fast-developing applications of IT in organizations worldwide. This Master's thesis examines data analytics in the context of internal and external audit. Principal aim of the thesis is to identify the opportunities for data analytics application in both audit disciplines. Secondary goal is to design a data-analytical procedure, apply it to actual business data and thus demonstrate the benefits of employing data analytics. The thesis builds on a summary of theoretical sources of the relevant area, followed by a survey conducted by the author. The survey maps current state of data analytics usage in both internal and external audit in the Czech Republic. The added value of this thesis is, apart from the identification of audit areas in which it is beneficial to use data analytics, the design of an analytical procedure and its application. Another benefit is the survey revealing current state of the art and the insights of interviewed auditors, pointing to both benefits and problems of data analytics application to the performance of the audit profession.
Klíčová slova: external audit; internal audit; Alteryx; automated procedures; data analytics

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační management
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky