Trade and Investment in Egypt

Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Halík, Jaroslav
Jazyk práce: English
This paper shows Egypt's Macroeconomic review to analyze Economic situation, Regional Trade agreements between Egypt and Other parts of the World, and Foreign direct investment taking place in Egypt by Countries and Sectors. Moreover, One of the main triggers for Economic status and inflow of foreign direct investment is the Security conditions and political stability which is not in the best conditions for the last five years since 2011 revolution, as a result Egyptian Government taking steps in order to improve and enhance the security conditions. Last but not least, main goal for the paper is to provide credible information about Egypt's macroeconomic status, Regional trade agreements and argumentation for investing in Egypt and how Egyptian Government taking steps to improve and the investing process in Egypt.
Klíčová slova: foreign direct investment to Egypt; regional trade agreements; macroeconomic situation; Egypt
Název práce: Trade and Investment in Egypt
Autor(ka) práce: Ebeid, Mustafa
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Halík, Jaroslav
Jazyk práce: English
Hlavním cílem bakalářské práce je analýza makroekonomické situace Egypta, obchodní politiky včetně preferenčních obchodních dohod mezi Egyptem a dalšími zeměmi a přímých zahraničních investic v Egyptě, a to podle zemí a sektorů. BP obsahuje také analýzu jedněch z hlavních předpokladů pro příliv přímých zahraničních, a to bezpečnostních podmínek a politické stability, které nejsou v Egyptě investicím od roku 2011 příznivé, nicméně egyptská vláda přijímá opatření k jejich stabilizaci. Práce také přináší argumentaci pro příliv investic do Egypta.
Klíčová slova: makroekonomická situace; přímé zahraniční investice do Egypta; regionální obchodní dohody; Egypt

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů