Ochrana spotřebitele při uzavírání smluv

Název práce: Ochrana spotřebitele při uzavírání smluv
Autor(ka) práce: Kakáčková, Tereza
Vedoucí práce: Švarc, Zbyněk
Oponenti práce: Kříž, Radim
Diplomová práce - Ochrana spotřebitele při uzavírání smluv - vznikla za účelem analýzy právní úpravy ochrany spotřebitele na národní i evropské úrovni. Práce pojednává o ochraně spotřebitele při uzavírání spotřebitelských smluv v České republice a to s bližším zaměřením na smlouvy uzavírané distančním způsobem a smlouvy uzavírané mimo prostory obvyké pro podnikatelovo podnikání. Obecná část práce podává souhrnný náhled na soukromoprávní, veřejnoprávní i evropskou úpravu práva na ochranu spotřebitele, dále jsou vymezeny základní pojmy a podrobně rozebrány smlouvy uzavírané se spotřebiteli. Dvě kapitoly obecné části jsou věnovány smlouvám distančním a smlouvám uzaváraným mimo obchodní prostory. Analytická část práce je zpracovaná na základě provedeného kvantitativního výzkumu, jehož výsledky jsou srovnány s výsledky dvou celoevropských průzkumů (Eurobarometrů). Cílem výzkumu bylo zjistit vztah českých spotřebitelů k míře ochrany spotřebitelů v ČR, úroveň jejich znalostí v oblasti ochrany spotřebitele a také jejich přístup k uzavírání spotřebitelských smluv distančním způsobem.
Klíčová slova: Spotřebitel; Ochrana spotřebitele; Smlouva uzavíraná mimo obchodní prostory; Smlouvy uzavírané se spotřebiteli; Distanční smlouva
Název práce: Consumers protection during the process of contracting
Autor(ka) práce: Kakáčková, Tereza
Vedoucí práce: Švarc, Zbyněk
Oponenti práce: Kříž, Radim
The main purpose of diploma thesis - Consumers protection during the process of contracting - was to analyze the consumer protection legislation at national level and European level. Thesis deals with consumers protection during the process of contracting in Czech Republic with closer focus on distance contracts and off-premises contracts. The general part of thesis provides a comprehensive insight into the private, public and European regulation of consumer law, as well as it summarizes basic concepts and consumer contracts more in detail. Two chapters of the general part are devoted to the distance contracts and to the off-premises contracts. Analytical part of thesis is based on quantitative research made by me. These results are compared with the results of two European surveys (Eurobarometers). The aim of the research was to define the attitude of Czech consumers to the consumer law, protection of the consumer rights and also find out more about their approach within the distance contracts.
Klíčová slova: Consumer contract; Off-premises contract; Consumer; Distance contract; Consumer protection

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Podnikání a právo
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra podnikového a evropského práva