Model dynamiky lidských zdrojů v projektovém řízení

Název práce: Model dynamiky lidských zdrojů v projektovém řízení
Autor(ka) práce: Hančar, Michal
Vedoucí práce: Mildeová, Stanislava
Oponenti práce: Šviráková, Eva
Tato diplomová práce se zabývá dynamikou měkkých faktorů působících na pracovníky projektů. Mezi tyto faktory patří zejména motivace, atmosféra na pracovišti, vzájemná synergie pracovníků, jejich emocionální rozpoložení a působení projektového manažera, který projekt řídí. K identifikaci těchto faktorů a jejich vzájemných vztahů bylo dosaženo rešerší odborné literatury z oblasti psychologie a systémové dynamiky. Popsání problematiky řízení projektu bylo dosaženo rešerší odborné literatury zabývající se projektovým managementem. Hlavním cílem práce je vytvoření dynamického modelu, který simuluje chování měkkých faktorů působících na pracovní skupinu. Primárním ukazatelem modelu je výkonost pracovníků projektu v závislosti na nastavených parametrech. Validace modelu proběhla ověřením historického chování klíčových prvků. Výsledky validačních testovacích scénářů odpovídají zhruba z 95 % historickému chování. V závěru práce je vypracována případová studie z oblasti ICT. Nad výsledky simulačních experimentů této studie byla provedena scénářová analýza, která slouží k pojednání a nastínění možných doporučení pro projektové řízení.
Klíčová slova: motivace; projektové řízení; scénářová analýza; výkonost; měkké faktory; model; ICT; systémová dynamika
Název práce: Dynamic model of human resources in project management
Autor(ka) práce: Hančar, Michal
Vedoucí práce: Mildeová, Stanislava
Oponenti práce: Šviráková, Eva
This thesis is focused on dynamics of soft factors influencing workers during projects. These factors include motivation, workplace atmosphere, team synergy of workers and their emotions, and attribute of project manager who manages the project. Identification of soft factors and their relationships was achieved by examination of scientific literature in psychology and system dynamics. Description of managing project matters was achieved by examination of scientific literature dealing with project management. The main objective of this thesis is to create a dynamic model which simulates behavior of these soft factors influencing the project staff. The primary metric of the model is efficiency of workers participating on the project based on input parameters. Validation of the model was achieved by verification of historic behavior of key elements. Results of validation experiments correspond with historic behavior with roughly 95 % accuracy. At the end of this thesis is presented an ICT project case study. Based on the results of simulation experiments is performed a scenario analysis which tries to bring possible suggestions for project management.
Klíčová slova: project management; efficiency; motivation; soft factors; model; ICT; system dynamics; scenario analysis

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační management
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky