Hypermedia APIs and their use for enhancing integration of IT services

Název práce: Hypermedia APIs and their use for enhancing integration of IT services
Autor(ka) práce: Annau, Mike
Vedoucí práce: Šebesta, Michal
Oponenti práce: Jelínek, Ivan
Jazyk práce: English
This paper's aim is to design and implement a tool transforming REST Web APIs into APIs which facilitate the integration process. The improvement of integration is mainly divided into two parts: The embedding of semantic data in order to establish a common understanding of objects, properties and relations and the possibility to navigate through the API structure in an easy and automated way. The theoretical part is dealing with the fundamentals of Web APIs, today's related trends and the API's shortages and points of improvement. Another objective of this paper is to compare current data standards of output formats for so called Hypermedia APIs, whereas the most suitable components will be chosen as the output format of this paper's resulting tool. The practical part is dealing with the design and implementation of the tool being developed. Included, there is the description of test scenarios, related benefits for the tool's users as well as a final evaluation of the resulting tool and a discussion of the tool's future potential. The benefits of the tool are evaluated in a case study.
Klíčová slova: RESTful Web API; Hypermedia API; Web API Integration Improvement
Autor(ka) práce: Annau, Mike
Vedoucí práce: Šebesta, Michal
Oponenti práce: Jelínek, Ivan
Jazyk práce: English
Cílem této práce je navrhnout nástroj transformující webové služby typu REST API na služby snadněji integrovatelné. Vylepšení integrovatelnosti API se skládá především z dvou částí: Vkládání sémantických dat pro jednotné chápání vztahů a objektů a možnost snadného automatizovaného procházení struktury API. Teoretická část se zabývá vysvětlení podstaty webových API, současných trendů a nedostatků současných webových API. Dalším cílem práce je porovnání současné standardy výstupních formátů pro tzv. Hypermedia API, přičemž nejvíce vyhovující komponenty standardů budou zvoleny jako výstupní formát výsledného nástroje popsaný v praktické části. Praktická část se zabývá návrhu a implementace systému zpracovaného nástroje. Součástí je dále popis testovacích scénářů, související přínosy uživatelů systému a výsledná evaluace nástroje včetně budoucího potenciálu nástroje. Přínos nástroje je ověřen v rámci případové studie.
Klíčová slova: Integration Platform; Hypermedia API; RESTful Web API

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií