Ověření metodiky Testování webových služeb nástrojem SoapUI

Autor(ka) práce: Jirmusová, Radka
Vedoucí práce: Buchalcevová, Alena
Oponenti práce: Sobotka, Petr
Tato práce se zaměřuje na testování webových služeb nástrojem SoapUI, konkrétně na ověření metodiky Testování webových služeb nástrojem SoapUI. Hlavním cílem diplomové práce je ověření zmíněné metodiky. Mezi dílčí cíle patří uvedení základních pojmů a principů souvisejících s webovými službami, popis procesu testování včetně typů testů a specifik testování webových služeb, představení metodiky Testování webových služeb nástrojem SoapUI, praktické ověření metodiky na reálném informačním systému a návrh na úpravu metodiky na základě praktického ověření. Teoretická část práce shrnuje základní poznatky o technologii webových služeb a o testování webových služeb. Zejména se však věnuje popisu metodiky Testování webových služeb nástrojem SoapUI a uvedení nástroje SoapUI. Praktická část obsahuje seznámení s testovaným systémem v prostředí České pojišťovny, a. s. a Generali pojišťovny, a. s., na kterém je metodika ověřena. Následně je provedeno vlastní ověření metodiky Testování webových služeb nástrojem SoapUI. Na základě tohoto ověření jsou vytvořeny návrhy k úpravě či rozšíření metodiky.
Klíčová slova: testování; SoapUI; metodika; ověření metodiky; webová služba
Název práce: Verification methodology for Web services testing with SoapUI
Autor(ka) práce: Jirmusová, Radka
Vedoucí práce: Buchalcevová, Alena
Oponenti práce: Sobotka, Petr
This study is focused on web services testing with SoapUI tool, particularly on verification methodology for Web services testing with SoapUI. The main objective of this thesis is to verify the methodology. Specific goals include introduction to basic concepts and principles related to web services, a description of the testing process including types of the tests and specifics of testing web services, introduction of methodology for Web services testing with SoapUI, practical verification of the methodology on the real information system and a suggestion of how to adapt the methodology on the basis of the verification. The theoretical part summarizes basic knowledge of the web services technology and web services testing. Especially it is devoted to description of the methodology for Web services testing with SoapUI and to the introduction of the SoapUI tool. The practical part consists of the introduction of the test system in Česká pojišťovna, a. s. and Generali pojišťovna, a. s., where the methodology is verified. Next the methodology for Web services testing with SoapUI is verified. Based on this verification, there are suggestions of how to adapt or extend the methodology.
Klíčová slova: testing; web services; SoapUI; verification methodology; methodology

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií