Mezinárodní zapojení do procesu budování míru na Srí Lance

Autor(ka) práce: Mojžíš, Michal
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Burešová, Jana
Poslední měsíce občanské války na Srí Lance, 26 let trvajícího konfliktu mezi vládními silami a militantní separatistickou organizací Tygři osvobození tamilského Ílamu, jsou charakterizovány spácháním řady zločinů, jako jsou útoky na civilní obyvatelstvo, popravy válečných zajatců, nucená zmizení, odepření přísunu humanitární pomoci a verbování dětských vojáků. Přestože došlo k politickému sjednocení ostrova, napětí mezi etniky trvá a lidská práva menšin jsou nadále porušována. Protože pokusy zařadit téma Srí Lance do agendy Rady Bezpečnosti OSN selhaly na odporu Číny a Ruska, lidskoprávní orgány OSN v Ženevě převzaly vůdčí roli v procesu budování míru na ostrově. Tato diplomová práce se zabývá zapojením lidskoprávních orgánů v Ženevě, především Rady OSN pro lidská práva, do procesu národního usmíření na Srí Lance se zaměřením na určení odpovědnosti a potrestání pachatelů zločinů proti lidským právům v období od skončení konfliktu v roce 2009 až do současnosti. S účelem zařadit činnost Rady pro lidská práva do širšího kontextu se práce bude rovněž zabývat politickým vývojem na Srí Lance od skončení občanské války a neúspěšnými pokusy srílanských vlád nastartovat proces národního usmíření.
Klíčová slova: Rada OSN pro lidská práva; národní usmíření; etnický konflikt; Srí Lanka
Název práce: International involvement in the peacebuilding process on Sri Lanka
Autor(ka) práce: Mojžíš, Michal
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Burešová, Jana
The final months of Sri Lankan civil war, the 26 year military campaign between the Government of Sri Lanka and the insurgent separatist organization Liberation Tigers of Tamil Eelam, are marked by allegations of war crimes committed by both parties of the conflict, including attacks on civilians, summary executions of prisoners, enforced disappearances, restrictions on humanitarian assistance and recruitment of children. Since the attempts to put the Sri Lankan issue on the agenda of the United Nations Security Council failed on the unwillingness of China and Russia, the UN bodies in Geneva have taken a leading role in promoting the peacebuilding process on the island. The thesis aims to analyse the impact of the Geneva-based human rights bodies, in particular of the United Nations Human Rights Council, on the process of reconciliation in Sri Lanka, for which is crucial that the alleged violations of human rights in the last months of the civil war would be properly investigated and that the perpetrators would be held accountable. In order to put the activity of the UN Human Rights Council into broader context, the paper will examine the political development in Sri Lanka since the end of the civil war in 2009 as well as the failed efforts of Sri Lankan governments to launch the process of reconciliation.
Klíčová slova: post-war reconciliation; ethnic conflict; United Nations Human Rights Council; Sri Lanka

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie