Vývoj, výsledek, budoucnost a hrozby aneb multilaterální systém v otázkách

Název práce: Vývoj, výsledek, budoucnost a hrozby aneb multilaterální systém v otázkách
Autor(ka) práce: Kozáková, Michaela
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Trojanová, Kamila
Tato diplomová práce si klade za cíl poskytnout souhrnný pohled na aktuální vývoj v rámci Světové obchodní organizace (WTO) a poukázat na směr, kterým se ubírají jednání v rámci Rozvojové agendy z Dohá (DDA) s důrazem na 10. Ministerskou konferenci. V práci jsou průběžně rozebírány postoje a požadavky nejen hlavních hráčů spolu s doplňujícími myšlenkami autorky k průběžnému vývoji. Práce se dotýká též otázky, proč se nejen vyspělí členové WTO odvracejí od multilaterálních k plurilaterálním, bilaterálním a regionálním obchodním dohodám a jaký to může mít dopad na samotný multilaterální systém. K tomuto účelu je práce rozdělena do čtyř kapitol. První kapitola se zabývá teoretickým úvodu nezbytným pro komplexní porozumění aktuálnímu vývoji jednání v rámci Rozvojové agendy z Dohá (DDA). Druhá část detailně rozebírá samotná jednání v těchto hlavních oblastech, která proběhla v posledních měsících před letní pauzou a po ní. Je zde dána pozornost na hlavní aktéry, zásadní změny, problémy a posuny, ke kterým došlo. Následuje kapitola třetí plynule navazující na vývoj před letní pauzou a zpracovává vývoj v jednotlivých oblastech, posuny a aktuální otázky okolo příprav a očekávání od Ministeriálu. Dále se kapitola zaměřuje na samotnou Ministerskou konferenci. Otázce následujících scénářů činnosti a cílů Světové obchodní organizace bude věnována závěrečná kapitola.
Klíčová slova: Rozvojová agenda z Dohá; Multilaterální systém; Bilaterální a regionální dohody; Světová obchodní organizace; Ministerská konference v Nairobi
Název práce: Progress, outcome, future scenarios and threats of multilateral trading system (WTO)
Autor(ka) práce: Kozáková, Michaela
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Trojanová, Kamila
This diploma thesis aims to set a complex view on the current process of multilateral trade agreements under the World Trade Organization and point out the direction of DOHA negotiations. The emphasis is put on the Tenth Ministerial Conference, which took place in Nairobi in December 2015. Stances and demands of the WTO member are analysed step by step. The thesis considers threats that possibly come from plurilateral, bilateral and regional agreements and evaluate a potential risk for the multilateral trading system. For this purpose, the thesis is divided into four chapters. First chapter examine theoretical introduction to WTO and particularly to Development Doha Agenda, which is important for subsequent understanding of actual issues. Second part analyses in detail the negotiations in main negotiating parts of DDA before and after a summer break. Following chapter fluently continues with analyse of the progress after summer break and points out some current questions about preparations for MC10 and expectations. Space is also given to the MC10 and its outcomes. Finally, the last chapter gives a thought to future scenarios concerning function of the WTO.
Klíčová slova: Developement Doha Agenda; DOHA negotiations; World Trade Organization; Plurilateral, bilateral, regional agreements; Multilateral trading system; Tenth Ministerial Conference

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů