Název práce: Analýza investičného prostredia Ruskej federácie so zameraním na priame zahraničné investície vo vybraných krajinách BRICS
Jazyk práce: Slovensky
Táto diplomová práca má za cieľ analyzovať investičné prostredie Ruskej federácie so zameraním sa na priame zahraničné investície vo vybraných krajinách BRICS. Prvá kapitola je venovaná teoretickému vymedzeniu investičného prostredia, metód skúmania ako napríklad PESTEL a SWOT analýzy, indexov medzinárodných organizácii (Global Competitivness Index, Ease of Doing Business a Index of Economic Freedom). Sú tu taktiež definované investičné stimuly a priame zahraničné investície spolu s ich delením. Druhá kapitola sa zameriava na investičnú politiku Ruska najmä zákonodarného a administratívneho regulovania investícii. V poslednej časti tejto kapitoly je popísaný vývoj zvláštnych ekonomických zón, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na alokácii zahraničných investícií v Rusku. V závere práce sú, pomocou ukazovateľov a medzinárodne uznávaných indexov, popísané silné a slabé stránky investičného prostredia Ruska ako aj príležitosti a hrozby, s ktorými sa investori môžu stretnúť.
Klíčová slova: SWOT analýza; Investičné prostredie; PESTEL analýza; Investičná politika; Investičné stimuly; Indexy ; Priame zahraničné investície
Název práce: Analýza investičního prostředí Ruské federace se zaměřením na přímé zahraniční investice ve vybraných zemích BRICS
Jazyk práce: Slovensky
Tato diplomová práce má za cíl analyzovat investiční prostředí Ruské federace se zaměřením na přímé zahraniční investice ve vybraných krajinách BRICS. První kapitola je věnována teoretickému vymezení investičního prostředí, metod zkoumání jako například PESTEL a SWOT analýzy, indexů mezinárodních organizací (Global Competitivness Index, Ease of Doing Business a Index of EconomicFreedom). Jsou tu také definované investiční stimuly a přímé zahraniční investice spolu s jejich dělením. Druhá kapitola se zaměřuje na investiční politiku Ruska, zejména zákonodárného a administrativního regulování investicí. V poslední části této kapitoly je popsaný vývoj zvláštních ekonomických zón, které se největší mírou podílejí na alokaci zahraničních investicí v Rusku. V závěru práce jsou pomocí ukazatelů a mezinárodně uznávaných indexů, popsané silné a slabé stránky investičního prostředí Ruska jakož i příležitosti a hrozby, s kterými se investoři můžou střetnout.
Klíčová slova: Indexy; SWOT analýza; Investiční politika; PESTEL analýza; investiční pobídky; investiční prostředí; přímé zahraniční investice
Název práce: Analysis of the russian investment environment focused on foreign direct investment in the selected countries of BRICS
Jazyk práce: Slovensky
The aim of this Master thesis is to analyze investment environment of the Russian Federation by focusing on foreign direct investment in the selected countries of BRICS cluster. First chapter is dedicated to the theoretical definition of the investment climate, observation methods such as PESTEL and SWOT analysis, indexes of the multinational organisation (Global Competitivness Index, Ease of Doing Business a Index of Economic Freedom). This chapter also defines investment incentives and foreign direct investment together with typology of this two terms. Second chapter focuses on the Russian investment policy especially on legislative and administrative investment regulation. Last part of this chapter focuses on development of special economic zones, which parcipate in alocation of the foreign direct investment in Russia the most. At the end of this thesis there are strenghts and weaknesses of the russian investment environment together with opportunities and threats described.
Klíčová slova: Investment incentives; PESTEL analysis; Foreign direct investment; Investment policy; Investment environment; SWOT analysis; Indexes

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů