Komparace přístupu EU a US k fúzím a akvizicím

Autor(ka) práce: Bartošová, Monika
Vedoucí práce: Kříž, Radim
Oponenti práce: Hásová, Jiřina
Cílem této práce je porovnat přístup Evropské unie a USA k fúzím a akvizicím, a to jak z teoretického hlediska (historický vývoj a právní úprava), tak toho praktického (komparací určitých případů), identifikovat jejich shody i rozdíly, vysvětlit je a zhodnotit. K tomu byla použita metoda komparace na stanovených ukazatelích obou právních systémů (zejména srovnání procedury kontroly a posuzování relevantních trhů). K dosažení cíle byly také nápomocny případové studie (konkrétní rozhodnutí soutěžních orgánů), a to fúze GE/Honeywell a akvizice Oracle/Sun Microsystems. Práce je rozdělena do čtyř kapitol. V první kapitole přistupuje k ochraně hospodářské soutěže a spojování podniků z hlediska jejich vývoje a právní úpravy. V dalších dvou kapitolách je představen systém obou celků. Poslední kapitola se zabývá spoluprací soutěžních orgánů EU a USA. Kapitola zároveň porovnává konkrétní případy, o nichž oba celky rozhodly rozdílně.
Klíčová slova: fúze; kontrola spojení podniků; Evropská komise; Federální obchodní komise; Ministerstvo spravedlnosti USA; hospodářská soutěž
Název práce: Comparation of the EU and US approach towards mergers and acquisitions
Autor(ka) práce: Bartošová, Monika
Vedoucí práce: Kříž, Radim
Oponenti práce: Hásová, Jiřina
This study aims to compare the EU and US approach towards mergers and acquisitions, both from a theoretical point of view (the historical development and regulation) and the practical one(comparing certain cases), identify their similarities and differences, explain it and evaluate. To achieve the goal, the method of comparison was used (especially control procedures and assessing relevant markets). It was also assisted by case studies (specific decisions of the competition authorities), thus that the merger of GE / Honeywell and acquisitions, Oracle / Sun Microsystems. The work is divided into four chapters. The first chapter approaches the topic in terms of their development and legislation. The next two chapters introduce the merger control in both systems. The last chapter deals with cooperation between the competition authorities of the EU and the US. Chapter also compares the specific cases in which both teams have decided differently.
Klíčová slova: merger; Department of Justice; Federal Trade Commission; merger control; European Commission; competition

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra podnikového a evropského práva