Analýza a návrh struktury intranetu

Název práce: Analýza a návrh struktury intranetu
Autor(ka) práce: Novák, Miroslav
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Šedivá, Zuzana
Intranet je v dnešní době nedílnou součástí skoro každé firmy jakýchkoliv rozměrů i oblastí působnosti. Ve své práci i v osobním životě se často setkávám s různými intranety, které většinou nemají pozitivní ohlasy. Mívají však společný základ problému, který obvykle spočívá ve špatné struktuře, což je důvodem volby mého tématu práce. Jejím cílem je provést analýzu stávajícího intranetu v konkrétním podniku a následně za pomoci metody card-sorting vytvořit návrh nové struktury, jak by mohl intranet vypadat. Práce je primárně zobecněným postupem, jak při takové realizaci postupovat a jakými oblastmi se zabývat. Teoretická část diplomové práce se věnuje tématům informační architektury a samotnému pojmu intranet, přičemž zmiňuje nejčastější problémy, se kterými jsem se právě u intranetu setkal a na které poukazuji. Praktická část se již zabývá samotnou analýzou, kde se zaměřuji na strukturu současného intranetu, kategorizaci obsahu, vazby na další systémy, kastomizace, způsob řízení oprávnění, zjišťování spokojenosti a návštěvnosti intranetu. Analýza je realizována manuálním procházením současného intranetu v podniku. Jiné metody nebo přístupy nebyly z důvodu technických omezení nebo nedostatečných oprávnění umožněny. Na základě výstupů analýzy kategorizace webů a metody card-sorting je představen návrh nové struktury, který je však pouze demonstrací samotné metody, jak k návrhu přistoupit, a to zejména z důvodu malého vzorku uživatelů, který byl pro realizaci poskytnut.
Klíčová slova: intranet; SharePoint; informační architektura
Název práce: Analysis and design of intranet structure
Autor(ka) práce: Novák, Miroslav
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Šedivá, Zuzana
Nowadays, Intranet is an inseparable part of every company, notwithstanding of their size or field of activity. Both, in my work and personal life, I often come across different intranets that usually do not get a positive response. But they usually have the same source of the problem, which is based on their wrong structure. This is why is chose this topic for my thesis. The goal of my thesis is to perform an analysis of an existing intranet of a particular company and subsequently create a design of the intranet new structure using the card-sorting method. This thesis primarily represents a generalized method of how to proceed during such realization and which areas to look into. Theoretical part of this thesis covers the topics of information architecture and also the term intranet itself, where the most frequent issues I came across in the intranets are pointed out. Practical part covers the analysis itself, where I focus on the structure of the existing intranet, categorization of its content, connections with other systems, customization, permission management, surveys of contentment, and intranet usage. The analysis is performed manually by scanning through the existing intranet of the company, since other methods or approaches could not be applied due to technical limitations or insufficient permis-sions. Based on the outputs of the analysis, web categorizations and the card-sorting method, a design of a structure of the new intranet has been proposed. The design itself is a demonstration of the method how to approach the new intranet design.
Klíčová slova: information architecture; SharePoint; intranet

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií