Možnosti využití cloudových technologií v oblasti sdílené ekonomiky a FinTech

Název práce: Možnosti využití cloudových technologií v oblasti sdílené ekonomiky a FinTech
Autor(ka) práce: Chmelař, Ondřej
Vedoucí práce: Molnár, Zdeněk
Oponenti práce: Gála, Libor
Tato práce detailně mapuje a popisuje současný stav a predikci průniku informačních technologií založených především na cloudu a blockchainu do reálné globální ekonomiky a dále identifikuje trendy, které tyto oblasti ovlivňují. Důraz je kladen především na socializaci služeb, koncept sdílené ekonomiky a finančně-technologické (FinTech) firmy. Práce dále zachycuje proces dospívání informačních technologií umožňující vynechání nákladných prostředníků, kteří jsou nahrazeni jinými uživateli nebo pokročilými algoritmy i v oborech, kterých se doteď informační technologie tak zásadně nedotýkaly. Práce prolíná znalosti z oboru IT a vedlejší specializace na FFÚ VŠE.
Klíčová slova: cloud; sdílená ekonomika; P2P; FinTech; komoditizace
Název práce: Possibilities of using cloud technologies in the area of shararing economy and FinTech
Autor(ka) práce: Chmelař, Ondřej
Vedoucí práce: Molnár, Zdeněk
Oponenti práce: Gála, Libor
This thesis is mapping in a detail and describes the current situation and prediction of the penetration of information technology based mostly on the cloud and blockchain technologies into the real global economy and identifying trends that affect these areas. Focus is primarily on socialization of services, concept of sharing economy and financial-technology (FinTech) companies. Next part describes the process of maturing of information technologies, which enables bypassing of costly intermediaries, who are replaced by other users or advanced algorithms in the fields, which werent fundamentally touched by ICT until now. Work intersects the knowledge of the of the IT industry and minor specialization from FFU VSE.
Klíčová slova: commoditization; FinTech; sharing economy; P2P; cloud

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií