Název práce: Možnosti a podmínky použití nástrojů pro analýzu chování zákazníků na sociálních sítích
Autor(ka) práce: Horák, Vít
Vedoucí práce: Molnár, Zdeněk
Oponenti práce: Měsíček, Libor
Diplomová práce se zabývá bezplatnými nástroji, které mohou být použity k analýze koncových zákazníků drobných, malých a středních e-commerce podniků na sociální síti Facebook, za účelem zvýšení jejich konkurenceschopnosti na této sociální síti. Teoretická část je zaměřena na definování klíčových pojmů, rozlišuje typy sociálních médií a popisuje současnou situaci sociálních sítí ve světě i v České republice z pohledu uživatelské oblíbenosti a pro Českou republiku také ještě z hlediska podniků. Dále se teoretická část zabývá možnostmi, které poskytují sociální sítě SME podnikům se zaměřením na sociální síť Facebook a taktéž identifikuje různé typy analytických nástrojů, které mohou být použity pro účely sledování a analýzy zákazníků. Na začátku praktické části je krátce uvedena společnost Dobrutka.EU s.r.o. provozující elektronický obchod pro koncové zákazníky. Poté je prezentována analýza průzkumu o tom, jak SME společnosti, které provozují nejlepší české elektronické obchody, přistupují ke sledování a analýze jejich činnosti a zákazníků ze sociální sítě Facebook. Následně je řešen výběr vhodných nástrojů pro SME společnosti, které jsou analyzovány v předposlední kapitole. Na konci praktické části je na základě skutečností uvedených v předchozích kapitolách přistoupeno k praktickému uplatnění poznatků na facebookové prezentaci společnosti Dobrutka.EU prostřednictvím návrhu a pilotního nasazení vhodných postupů a analytických nástrojů, jejichž efektivnost byla na konci kapitoly zhodnocena. Hlavním přínosem práce je zjištění a ověření bezplatných nástrojů i efektivního způsobu, který umožňuje podrobně analyzovat vlastní zákazníky dokonce také drobným společnostem a díky tomu efektivněji dosahovat kladných hospodářských výsledků také v případech rozvíjejících se facebookových prezentací.
Klíčová slova: elektronický obchod; analytické nástroje; Sociální sítě; Sociální média; e-commerce
Název práce: The possibilities and conditions for the use of tools for analyzing customer behavior on social networks
Autor(ka) práce: Horák, Vít
Vedoucí práce: Molnár, Zdeněk
Oponenti práce: Měsíček, Libor
The thesis deals with free tools that can be used to analyze customers of SMB e-commerce enterprises on the social network Facebook in order to increase their competitiveness within the social network. The theoretical part focuses on defining key terms, distinguishes types of social media and describes present social networks situation in world and in the Czech Republic from a users perspective and in the Czech Republic also from an enterprises perspective. Furthermore, the theoretical part also deals with possibilities that social networks can offer to the SMB enterprises. And as well it identifies different types of analytical tools that can be used for purposes of monitoring customers or analysis of customers. In the beginning of the practical part there is introduced the company Dobrutka.EU s.r.o. (the e commerce B2C company). Afterwards is presented the analysis of the survey about how SMB companies that operate the best Czech e-shops monitor and analyze their activities and customers from the social network Facebook. Subsequently there is handled the selection of appropriate tools for SME companies, which are also analyzed in the following chapter. At the end of the practical part there is practical application of knowledge from the thesis to Dobrutka.EU s.r.o. through the design and pilot deployment of appropriate procedures and analytic tools, whose effectiveness is evaluated at the end of chapter. The main benefit is in act of finding and verification of free tools and effective method that allows for detailed analysis of company customers even for micro companies and thus also effectively achieve positive economic results even in emerging facebook presentations.
Klíčová slova: social networks; analytics tools; social media; eshop; e-commerce

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií