Název práce: Technologický foresight: Analýza potenciálních disruptivních technologií budoucnosti v bankovnictví
Autor(ka) práce: Dunovský, Tomáš
Vedoucí práce: Jiřinová, Kateřina
Oponenti práce: Žďára, Tomáš
Diplomová práce se zabývá technologickým foresightem bankovnictví v Evropě. Obsahuje dvě na sebe navazující části. První, teoretická část, se věnuje vymezení pojmů potřebných k vytvoření technologického foresightu, stanovení kritérií, spouštěčů a v neposlední řadě pojmů potřebných k vytvoření analýzy potenciálních technologických problémů a jejich řešení. Druhá, praktická část, je tvořena technologickým foresightem, analýzou trendů, které budou mít na svědomí disrupci bankovnictví a představení vize produktu osobního bankovnictví budoucnosti. Na tuto část navazuje srovnání vize produktu se současnými tržními subjekty a stanovení, zda se v jejich případě jedná o potenciální disrupci. Poslední část diplomové práce tvoří kritéria difúze inovace podle Rogersova modelu, spouštěčů po jejichž nastání definovaný investiční fond může uvažovat o investici do technologií a analýza potenciálních technologických problémů s navrhnutými řešeními.
Klíčová slova: Inovace; Technologie; foresight; Disruptivní inovace
Název práce: Technological Foresight: Analysis of Potentially Disruptive Future Technologies in Banking
Autor(ka) práce: Dunovský, Tomáš
Vedoucí práce: Jiřinová, Kateřina
Oponenti práce: Žďára, Tomáš
This Master's Thesis is focused on technological foresight in the banking industry in Europe. It includes consecutive two parts. The first one is theoretical and focuses on defining the terms necessary for the development of technological foresight, stated criteria, triggers and terms necessary for the development of analysis of potential technological problems and their solutions. The second part is practical and it includes the technological foresight, analysis of trends that will disrupt banking and introduce a vision of personal banking product of the future. A comparison of product vision to current trends and if those can be considered disruptive follow this part. The last part of the thesis includes diffusion criteria of innovation as according to the Rogers's Model, a set of triggers after which the defined investment fund can consider an investment into technology, and an analysis of potential technological issues with proposed solutions.
Klíčová slova: Disruptive Innovation; Foresight; Technologies; Innovation

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská