Řízení lidí v multikulturním prostředí

Název práce: Managing people in a multicultural environment
Autor(ka) práce: Moryc, Katarzyna Małgorzata
Vedoucí práce: Dvořáková, Zuzana
Oponenti práce: Vávra, Radovan
Jazyk práce: English
The main objective of the thesis was to define and analyze key aspects of managerial work in multicultural environment, in one of the Shared Services Center department, of multinational company based in Prague, Czech Republic. Further thesis aimed to define essential competencies of the successful manager and leader driving performance of multicultural department and provides recommendations to improve managerial performance in key aspects of manager s work such as communication, motivation, performance management and cross-cultural leadership. It is argued that presence of intercultural interactions between managers and their subordinates, impacts effectiveness of the managerial performance. Thesis consists of theoretical and practical part. First part of the thesis explores theoretical concepts regarding culture, communication, motivation and leadership with respect to multicultural environment specifics. In the second part, used research methods, conducted research analysis and outcomes are presented. Further in practical part recommendation towards analyzed aspects of managerial work that would lead to higher overall department performance are defined.
Klíčová slova: Culture; communication; performance management; motivation; cross-cultural leadership
Název práce: Řízení lidí v multikulturním prostředí
Autor(ka) práce: Moryc, Katarzyna Małgorzata
Vedoucí práce: Dvořáková, Zuzana
Oponenti práce: Vávra, Radovan
Jazyk práce: English
Hlavním cílem této práce bylo definovat a analyzovat klíčové aspekty manažerské práce v multikulturním prostředí, v jednom z útvarů centra sdílených služeb, nadnárodní společnost se sídlem v Praze v České republice. Další cílem práce bylo definovat základní kompetence úspěšného manažera, který řídí výkon zaměstnanců v multikulturním oddělení, a poskytuje doporučení pro zlepšení výkonnosti managementu v klíčových aspektech manažerské práce, jako je komunikace, motivace, řízení výkonu a multikulturní vedení. Tvrdí se, že přítomnost interkurentních interakcí mezi vedoucími oddělení a jejich podřízenými, má dopad na efektivitu manažerské výkonnosti. Práce se skládá z teoretické a praktické části. První část práce zkoumá teoretické koncepty týkající se kultury, komunikace, motivace a vedení ve vztahu k multikulturním specifikům daného prostředí. Ve druhé části,jsou prezentovány použité výzkumné metody, je prezentovány provedena analýza výzkum a jeho výsledky. Dále v praktické části jsou definovávané doporučení navazující na analyzované aspekty manažerské práce, kterých zavedení by vedlo k vyšší efektivitu manažerské výkonnosti a dál k celkové výkonnosti oddělení.
Klíčová slova: řízení lidí; komunikace; kultura; multikulturní management; motivace

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra personalistiky