Interkulturní aspekty komunikace v pracovním prostředí vybrané firmy

Název práce: Interkulturní aspekty komunikace v pracovním prostředí vybrané firmy
Autor(ka) práce: Jenšovský, Šimon
Vedoucí práce: Hiršová, Miloslava
Oponenti práce: Balgová, Dagmar
Práce se zabývá kulturními odlišnostmi pracovníků v nadnárodní korporaci ve vztahu k interní komunikaci a plnění pracovních úkolů. Podstatou práce je vytvořit teoretický rámec pro zmapování kulturních odlišností mezi pracovníky nadnárodní korporace a na základě získaných poznatků vyšetřit vliv kulturních odlišností na komunikaci a plnění úkolů. Soubor výzkumných otázek jednak replikuje práci Geerta Hofsteda, v druhé řadě vychází z poznatků formulovaných Hofstedem a několika autory, kteří vycházeli z jeho práce. Pro získání dat byla použita metoda dotazníkového šetření. Pro vyhodnocení dat byly použity metody deskripce prostřednictvím četnosti a statistické metody srovnání struktur. Výsledkem práce je soubor obecných doporučení zaměřených na eliminaci či alepoň omezení negativních dopadů interkulturních rozdílů na pracovišti.
Klíčová slova: dimenze kultury; VSM 2013; interkulturní odlišnosti; Hofstede; komunikace; kultura
Název práce: Communications Intercultural Aspect in Working Environment of a chosen Firm
Autor(ka) práce: Jenšovský, Šimon
Vedoucí práce: Hiršová, Miloslava
Oponenti práce: Balgová, Dagmar
The thesis covers cultural differences among employees of a multi-national corporation in relation to communication and task execution. Thesis aims to construct a theoretical framework to map these cultural differences and apply gathered insights in practical research targeting the effect of cultural differences on communication and task execution. Research questionnaire replicates Hofstede's work and also builds on practical application of Hofstede's work by several authors. Research data were gathered via digital questionnaire. Data refinement and evaluation was conducted using frequency description and statistical methods of structure comparison. The thesis provides a set of practical recommendations as a result. These are aimed to help reduce or possibly eliminate negative effects of cultural differences in the workplace.
Klíčová slova: intercultural differences; VSM 2013; Hofstede; cultural dimensions; communication; culture

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu