Kapitálová struktura českých akciových společností a její determinanty

Název práce: Kapitálová struktura českých akciových společností a její determinanty
Autor(ka) práce: Poulová, Lucie
Vedoucí práce: Marek, Petr
Oponenti práce: Hrdý, Milan
Cílem této práce je provést analýzu kapitálové struktury akciových společností působících v České republice. První polovina práce představuje současné teorie a nejvýznamnější determinanty kapitálové struktury. Dále vymezuje základní modely ověřující platnost zmíněných teorií a použitou metodiku. Druhá polovina práce se zaměřuje na praktické výsledky analýzy. Analytická část představuje popisný rozbor struktury pasiv, analýzu míry zadlužení, složení vlastních a cizích zdrojů akciových společností. Tyto ukazatele jsou uvažovány nejen podle příslušnosti k odvětví, ale i ve vztahu k institucionálnímu vlastnictví společností. V dalším kroku je zvýšená pozornost věnována rentabilitě jako jedné z nejdůležitějších determinant. Poslední kapitola se soustřeďuje na aplikaci představených modelů na vzorek českých společností a snahu ověřit platnost současných teorií a posoudit vliv podnikových charakteristik na kapitálovou strukturu.
Klíčová slova: pecking order teorie; akciové společnosti; trade-off teorie; kapitálová struktura
Název práce: Capital structure of Czech joint stock companies and its determinants
Autor(ka) práce: Poulová, Lucie
Vedoucí práce: Marek, Petr
Oponenti práce: Hrdý, Milan
The aim of this thesis is to perform an analysis of capital structure of joint stock companies based in the Czech Republic. The first part of the thesis introduces modern theories and main determinants of capital structure. Further it stakes out basic models used for testing the validity of mentioned theories and the methodology used. The second part of the thesis focuses on practical results of the analysis. The first chapter summarises descriptive analysis of the passive structure, the level of leverage, the composition of equity and liabilities of the joint stock companies. These ratios are judged mainly according to industry classification and the type of ownership. In the next step, the relationship between leverage and profitability is closely explored since it is thought to be one of the main determinants. In the last chapter, the models are applied to the sample of Czech companies with the effort to judge the validity of capital structure theories and to evaluate the effect of determinants on capital structure.
Klíčová slova: trade-off theory; joint stock companies; capital structure; pecking order theory

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku