Financování bydlení v ČR pomocí hypotečního úvěru

Název práce: Financování bydlení v ČR pomocí hypotečního úvěru
Autor(ka) práce: Bocková, Lucie
Vedoucí práce: Votava, Libor
Oponenti práce: Rux, Luděk
Diplomová práce s názvem Financování bydlení v ČR pomocí hypotečního úvěru se zabývá analýzou hypotečních úvěrů. Práce má za cíl seznámit s problematikou a možnostmi financování bydlení. První část je zaměřena na legislativní rámec a teorii hypotečních úvěrů, kde je také charakterizován hypoteční úvěrový proces. Dále je přiblíženo srovnání hypotečních úvěrů s úvěry ze stavebního spoření, jejich výhody a nevýhody při financování bydlení. V druhé části jsou představeny makroekonomické ukazatele, které mají vliv na stav hypotečního trhu. Ve třetí části jsou analyzovány hypoteční produkty čtyř vybraných bank, a to Hypoteční banky a.s., Komerční banky a.s., Raiffeisenbank a.s. a České spořitelny a.s. Poslední část je věnována modelovému příkladu dvou hypotetických klientů, kde je provedena komparace hypotečního úvěru u vybraných bank z hlediska základních parametrů a také RPSN. Cílem práce je stanovit doporučení při této formě financování bydlení a vybrat nejvýhodnější variantu hypotečního úvěru pro hypotetické klienty.
Klíčová slova: úroková sazba; doba splatnosti; fixace; Hypoteční úvěr; financování bydlení
Název práce: Housing Financing in the Czech Republic by Means of a Mortgage Loan
Autor(ka) práce: Bocková, Lucie
Vedoucí práce: Votava, Libor
Oponenti práce: Rux, Luděk
Dissertation with title: Housing Financing in the Czech Republic using mortgage loan deals with analysis of mortgage loans. Work aims to acquaint with issue and options of financing of housing. First part is focused on legislation and theory of mortgage loans, where is also characterised process of mortgage loans. Further is followed up comparison mortgage loans with loans from building savings, their advantages and disadvantages when are used to financing of housing. In the second part are presented macroeconomic indicators, that affect state of mortgage market. In the third part are analysed mortgage products of four selected banks , that are Hypotecni banky a.s , Komercni banky a.s, Raiffeisenbank a.s. and České spořitelny a.s. Last part is devoted to model example of two hypothetical clients, where it is carried out comparison of the mortgage loan in the selected banks in terms of fundamental parameters and also the APR. Goal of dissertation is to provide recommendation within this form financing of housing and choose the best variant of mortgage loan for hypothetical clients.
Klíčová slova: financing of housing; due date; Mortgage Loan; fixture; interest rate

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu