Název práce: Sémantický diferenciál jako metoda zjišťování positioningu a jeho závislost na kontextuálních podmínkách
Autor(ka) práce: Petrová, Dominika
Vedoucí práce: Kincl, Tomáš
Oponenti práce: Novák, Michal
Diplomová práca sa zaoberá meraním positioningu v marketingu, konkrétne metódou sémantického diferenciálu. Hlavným cieľom práce je overiť, ako sa mení sémantický profil vybraných vínnych vzoriek degustovaných mladými konzumentmi vína pri zmene kontextuálnych podmienok tohto experimentu. Experiment pozostáva z dvoch samostatných meraní, počas ktorých dochádza k zmene kontextuálnych podmienok. V teoretickej časti práce je priblížená problematika positioningu a jeho meranie, kde plynulo nadväzujem na metódu sémantického diferenciálu, kde predstavujem séman-tický diferenciál ako nástroj, ktorým vieme positioning merať a zaznamenať jeho hod-noty pomocou vytvorenia sémantických profilov. Praktická časť vysvetľuje súvislosti a odpovedá na stanovené výskumné otázky prostredníctvom experimentu, kde bolo dokázané, že zmena kontextuálnych podmienok pri degustovaní vínnych vzoriek mladými konzumentmi vína, mení sémantický profil jednotlivých vínnych vzoriek.
Klíčová slova: positioning; Sématnický diferenciál; experiment; sémantický profil
Název práce: Semantic differential as a method of detecting positioning and its dependence on contextual conditions
Autor(ka) práce: Petrová, Dominika
Vedoucí práce: Kincl, Tomáš
Oponenti práce: Novák, Michal
Thesis deals with measurement of positioning in marketing, specifically the method of semantic differential. The main objective of this work is to verify how it changes the semantic profile of selected wine samples tasted by young wine consumers in changing contextual conditions of this experiment. The experiment consists of two separate measurements, during which there is a change in the contextual conditions. The theoretical part is description of his positioning and measurement, which continuously follows the method of semantic differential, where he presented Seman-tick differential as a tool by which we can measure and record the positioning of his value by creating semantic profiles. The practical part explains the connection and answer research questions determined through experiment, where it was shown that the change in the contextual conditions tasted wine samples young wine consumers, changes the semantic profile of the wine samples.
Klíčová slova: semantic profile; positioning; semantic differential; experiment

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu