Korupce jako brzda rozvojové pomoci v Kambodžském království v letech 1993-2014

Název práce: Korupce jako brzda rozvojové pomoci v Kambodžském království v letech 1993-2014
Autor(ka) práce: Švorcová, Zuzana
Vedoucí práce: Lukášová, Tereza
Oponenti práce: Ševčíková, Michaela
Tato bakalářská práce analyzuje rozvojovou pomoc proudící do Kambodžského království mezi lety 1993 - 1994, zaměřuje se především na efektivitu rozvojové pomoci v této zemi a na možné vlivy, které ji mohou brzdit.Na základě dat Světové banky a za pomoci Gretl softwaru je porovnán vzájemný vztah rozvojové pomoci, naděje dožití, počtu učitelů na základních školách a dětské úmrtnosti. Až na počet učitelů na základních školách jsou výsledky testu závislosti výše rozvojové pomoci na zvyšující se naději dožití a snižující se dětské úmrtnosti významné na 1% hladině významnosti. Autorka se dále zabývá možnými příčinami neefektivnosti rozvojové pomoci, především korupcí jako možné brzdě rozvojové pomoci.
Klíčová slova: Chudoba; Světová banka; Korupce; Rozvojová pomoc
Název práce: Corruption as a Barrier to Development Aid in the Kingdom of Cambodia during the years 1993 - 2014
Autor(ka) práce: Švorcová, Zuzana
Vedoucí práce: Lukášová, Tereza
Oponenti práce: Ševčíková, Michaela
The aim of this bachelor thesis is to show how the development aid which has been received in the Kingdom of Cambodia during the years 1993 - 2014 has been effective. This paper is also focused on the influence which could possibly stop the developing aid from its effectiveness. Based on the data of the World Bank Group is the correlation tested by using Gretl Software for stated years. Besides the growing number od the primary school teachers, the results of the two variables - life expectancy and decreasing child mortality has shown significant correlation with the growing developing aid on 1% confidence level. The author is also focused on corruption as one of the main possible barrier to fulfil effectivness of the international aid.
Klíčová slova: Poverty; Corruption; Development aid; The World Bank

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky