Název práce: Easy Money Policy Fedu v období předsednictví Alana Greenspana v Radě guvernérů (1987–2006)
Autor(ka) práce: Mašek, František
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Tajovský, Ladislav
Hlavním tématem práce je měnová politika Fedu v období, kdy Radě guvernérů předsedal Alan Greenspan. Největší pozornost je v práci věnována vlivu uvolněné měnové politiky Fedu na vznik nejprve takzvané dot-com bubble a posléze pozdější hypoteční krize, z níž se následně stala krize finanční. Na základě důkladné analýzy mnoha odborných textů známých ekonomů a vlastního rozboru a zhodnocení zastávám názor, že vliv expanzivní měnové politiky na bublinu technologických aktiv a na hypoteční krizi byl spíše minoritní. Fed veškeré své kroky podřizoval dosažení svých měnověpolitických cílů, takže kritika jím prováděné měnové politiky je v podstatě kritikou těchto cílů jako takových. Za příčinu dot-com bubble považuji vznik nových technologií a takzvanou teorii zpětné vazby. U krize hypoteční a následné finanční považuji za klíčové determinanty neochotu vládních činitelů silněji regulovat činnost investičních bank a společností, morální hazard, selhání ratingových agentur a federální podporu vlastnického bydlení spojenou s deregulací finančního sektoru.
Klíčová slova: Alan Greenspan; krátkodobé úrokové sazby; Federální rezervní systém; dot-com bublina; hypoteční krize; finanční krize; Měnová politika
Název práce: Fed's Easy Money Policy during Alan Greenspan's presidency in Board of Governors (1987-2006)
Autor(ka) práce: Mašek, František
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Tajovský, Ladislav
The main theme of the work is the Fed's monetary policy during the time, when chairman of the Board of Governors was Alan Greenspan. The greatest attention is aimed at the influence of Fed's expansive monetary policy on the so-called dot-com bubble and later mortgage crisis, which subsequently developer into the financial crisis. Through a thorough analysis of many scientific papers written by known economists and my own analysis and evalution I opine that the effect of expansionary monetary policy on the bubble in technological assets and mortgage crisis is rather minor. Fed subordinated all actions to achieve its monetary policy objectives, so criticism of its conducted monetary policy is essentially a critique of these objectives as such. I consider the emergence of new technologies and the so-called theory of feedback as the main cause of dot-com bubble. In the mortgage crisis and subsequent financial crisis as main determinants I consider reluctance of goverment officials strongly regulate activities of investment banks and other investment companies, moral hazard, failure of rating agencies, and federal support for home ownership coupled with the deregulation of the financial sector.
Klíčová slova: Monetary policy; Federal Reserve System; Alan Greenspan; federal funds rate; mortgage crisis; financial crisis; dot-com bubble

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta