Název práce: Komparace vybraných dopadů programů New Frontier a Great Society v 60. letech 20. století
Autor(ka) práce: Kojan, Christian
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Fabianková, Klára
Bakalářská práce se zabývá programy New Frontier a Great Society a jejich dopady na sociální politiku Spojených států amerických v 60. letech. Cílem práce je komparovat dopady obou programů na vybrané ukazatele životní úrovně obyvatel s primárním zaměřením na míru chudoby. Práce představuje jednotlivá legislativní opatření obou programů zaměřená na boj s chudobou a následně analyzuje jejich dopady na životní úroveň obyvatelstva. Hypotéza, že program Great Society byl při redukci míry chudoby úspěšnější než program New Frontier, nebyla prokázána kvůli silnému vlivu vysokého hospodářského růstu v 60. letech. Práce naznačuje, že největším úspěchem obou programů byl pozitivní dopad opatření Great Society v oblasti vzdělávání.
Klíčová slova: John Fitzgerald Kennedy; New Frontier; Great Society; sociální politika; Spojené státy americké; chudoba; Lyndon Baines Johnson
Název práce: Comparison of Selected Impacts of New Frontier and Great Society Programs in 1960s
Autor(ka) práce: Kojan, Christian
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Fabianková, Klára
This thesis deals with New Frontier and Great Society programs and their impact on social policy of the United States in the 1960s. The main goal of the thesis is to compare impact of both programs on selected indicators of standard of living with primary focus on the poverty rate. Thesis describes antipoverty measures of both programs and analyzes their impact on the standard of living. Hypothesis stating that the Great Society was more successful than New Frontier at reducing the poverty rate could not be proven true because of the immense influence of strong economic growth in the 1960s. Thesis suggests that the biggest success of both programs was the positive impact of the Great Society on education.
Klíčová slova: social policy; United States of America; poverty; Lyndon Baines Johnson; Great Society; John Fitzgerald Kennedy; New Frontier

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta