Ochrana práv cestujících v letecké dopravě

Název práce: Ochrana práv cestujících v letecké dopravě
Autor(ka) práce: Kroupová, Sabina
Vedoucí práce: Zelený, Lubomír
Oponenti práce: Herynk, František
Diplomová práce se zabývá ochranou práv cestujících v letecké dopravě. Právní úprava je zakotvena především v Nařízeních Evropského parlamentu a Rady (ES) a bude jí věnován úvod práce. Dále bude práce věnována jednotlivým provozním nepravidelnostem a následně zavazadlům, tedy potížím spojeným s jejich přepravou. Konec teoretické části je věnován společnostem, které, jsou-li cestující v právu, pomáhají cestujícím vymoci kompenzace od leteckých dopravců. Praktická část práce bude podpořena částí teoretickou. Bude proveden vlastní průzkum informovanosti cestujících. Cílem této práce bude provést analýzu informovanosti cestujících využívajících služeb letecké dopravy ohledně jejich práv a vytvořit alespoň základní přehled právního rámce ochrany práv cestujících. Závěr práce je věnován návrhům řešení zjištěných nedostatků.
Klíčová slova: cestující; letecký dopravce; provozní nepravidelnosti; ochrana práv
Název práce: Consumer protection in air transport
Autor(ka) práce: Kroupová, Sabina
Vedoucí práce: Zelený, Lubomír
Oponenti práce: Herynk, František
The master thesis is dealing with the consumer protection in air transport. The legislation is primarily stipulated in the European Parliament and the Council of the European Union regulation, to whom is dedicated the beggining of this thesis. In next step the study is devoted to operating irregulariarities followed by problems concerning luggage that could potentially occur during transportation. The end of the theoretical part is discussing the companies that assist passengers in receiving their compensations from air carriers if they are entitled to it. The second section is mainly analytical and it is supported by the theory from the first part of the thesis. Research is done within this part via method of questioning. The aim of the thesis is checking the awareness of passengers about their rights whilst using air transport. The thesis also contains subgoal which is a summary of a basic overview of consumer protection legislation. The conclusion is devoted towards proposals for addressing any identified deficiencies.
Klíčová slova: right protection; traveler; air carriers; operating irregulariarities

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra logistiky