Stres a strategie jeho zvládání u exponované profese

Název práce: Stres a stratégie jeho zvládania v exponovanej profesii
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom tejto práce je poukázať na stres prítomný v profesii hasiča, definovať pojem stres a priblížiť možnosti zvládania stresových a náročných situácií. Práca pozostáva z teoretickej a empirickej časti. Teoretická časť je zameraná na definíciu pojmov stresu, jeho druhov a prejavov a možných stresorov, charakterizovaná je tiež post traumatická stresová porucha, syndróm vyhorenia, zvládanie záťažových situácií a Eysenckova typológia faktorov osobnosti. Empirická časť sa zameriava na analýzu copingových stratégií, ktoré používajú hasiči na vybranom pracovisku a ich súvislostí s temperamentovými vlastnosťami, vekom a počtom odpracovaných rokov. Na základe tejto analýzy sú potom formulované odporúčania pre vedenie HaZZ v Nitre.
Klíčová slova: coping; temperament; profesia hasiča; copingové stratégie; stres
Název práce: Stres a strategie jeho zvládání u exponované profese
Jazyk práce: Slovensky
Cílem této práce je poukázat na stres přítomen v profesi hasiče, definovat pojem stres a přiblížit možnosti zvládání stresových a náročných situací. Práce se skládá z teoretické a empirické části. Teoretická část je zaměřena na definici pojmů stresu, jeho druhů a projevů a možných stresorů, charakterizovaná je také post traumatická stresová porucha, syndrom vyhoření, zvládání zátěžových situací a Eysenckova typologie faktorů osobnosti. Empirická část se zaměřuje na analýzu copingových strategií, které používají hasiči na vybraném pracovišti a jejich souvislostí s temperamentovými vlastnostmi, věkem a počtem odpracovaných let. Na základě této analýzy jsou pak formulovány doporučení pro vedení HZS v Nitře.
Klíčová slova: profese hasiče; copingové strategie; coping; temperament; stres
Název práce: Stress and coping strategies of exposed profession
Jazyk práce: Slovensky
The aim of the thesis is to point out the stress factors present in the profession of a firefighter, define the concept of stress and suggest the options of coping with stressful and challenging situations. The thesis consists of theoretical and empirical part. The theoretical part is focused on clarifying the definition of the concept of stress, its types, manifestations and potential stressors. In addition, conditions such as post-traumatic stress disorder, burnout, coping with stressful situations and Eysenck personality typology factors are explained. The empirical part is focused on the analysis of coping strategies, used by firefighters on the selected workplace and their connection to temperament, age and years of service. Based on the analysis, recommendations for management in HaZZ Nitra are suggested.
Klíčová slova: coping strategies; profession of firefighter; stress; coping; temperament

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra manažerské psychologie a sociologie

Datum zadání práce: 7. 3. 2016