Makroekonomické dopady vybraných ropných šoků ve Spojených státech amerických

Název práce: Makroekonomické dopady vybraných ropných šoků ve Spojených státech amerických
Autor(ka) práce: Šikulová, Markéta
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Tajovský, Ladislav
Cílem této práce je analýza makroekonomických dopadů čtyř vybraných ropných šoků na ekonomiku Spojených států amerických a jejich následná komparace. První část práce se zabývá nejprve teoretickým pozadím vlivu nabídkového šoku na ekonomiku, jeho dopady a možnostmi hospodářské politiky, jak na něj reagovat. Dále se v první části zabývám také událostmi, které vedly k jednotlivým ropným krizím, konkrétně embargem zemí OPEC na vývoz ropy do USA, poklesem produkce vlivem revoluce v Íránu, irácko-íránské války a války v Perském zálivu a poptávkovými i nabídkovými faktory stojícími za ropným šokem letech 2007 až 2008. V druhé části práce jsou představeny konkrétní dopady čtyř vybraných ropných šoků na ekonomiku USA, které jsou poté srovnány. Na základě zjištěných skutečností je potvrzena hypotéza, že zkoumané ropné šoky minulého století, a to především ty, které se uskutečnily v 70. letech, měly ve srovnání s pozdějšími ropnými šoky negativnější dopady na americké hospodářství. Tedy, že efekt, který vyvolala změna ceny ropy v ekonomice, se v průběhu historického vývoje zmírnil. Důvodů, proč reaguje americké hospodářství na ropné šoky s postupem času méně, je mnoho, mezi nejdůležitější ale patří účinnější monetární politika, pokles rigidity mezd, vznik strategických ropných rezerv a v posledních letech také snižující se závislost na ropě ze zahraničí.
Klíčová slova: ropný šok; Spojené státy americké; OPEC; hospodářská recese; cena ropy; inflace
Název práce: The Macroeconomic Impacts of the Selected Oil Shocks in the United States of America
Autor(ka) práce: Šikulová, Markéta
Vedoucí práce: Johnson, Zdenka
Oponenti práce: Tajovský, Ladislav
The aim of this study is to analyze macroeconomic impacts of four selected oil shocks on the United States economy and their subsequent comparison. The first part of this study deals with the theoretical background of supply shock, its influence on the economy, and the possible responses of economic policy. Furthermore, in the first part I focus on the historical events that led to the oil crisis, specifically on the OPEC oil embargo imposed on the United States, production cuts caused by the Iranian revolution, Iran-Iraq War and Persian Gulf War and on the demand as well as the supply factors that led to the oil shock of 2007-2008. The second part of this study presents the specific impacts of four selected oil shocks on the US economy and their comparison. Based on the findings, it was possible to confirm the hypothesis saying that past oil shocks, especially those that took place in the 1970's, had more negative impacts on the United States economy in comparison with those that happened more recently. In other words, that the effects of changes in oil prices have lessened over time. There are many reasons of this moderation, but the most important ones include more effective monetary policy response, the decrease in wage rigidities, and more recently also the decline of United States dependency on imported oil.
Klíčová slova: oil shock; United States of America; oil price; OPEC; economic recession; inflation

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta