Název práce: Legislativní rámec imigrační politiky v České republice a její vliv na ekonomiku země
Autor(ka) práce: Vařechová, Kateřina
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Maule, Petr
Tato diplomová práce se zabývá problematikou české imigrační politiky od roku 1989 po současnost. Práce je strukturována na část teoretickou a praktickou. V teoretické části jsou obecně vymezeny základní pojmy migrace, dále jsou přiblíženy teoretické přístupy, které migrace přináší a v neposlední řadě možný vliv imigrační politiky na ekonomiku zemí. V následující části je charakterizován vývoj imigrační politiky na území ČR a její vliv na vybrané ekonomické ukazatele spojené s analýzou a hodnocením hlavních projektů aktivní imigrační politiky. Poslední částí práce, která přináší největší přidanou hodnotu, je doporučení pro českou imigrační v podobě zavedení legislativních změn u stávajících projektů a možnosti prodeje dlouhodobých víz.
Klíčová slova: migrace ; cizinec; aktivní imigrační politika
Název práce: Legislative framework of immigration policy in the Czech Republic and the impact on the Czech economy
Autor(ka) práce: Vařechová, Kateřina
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Maule, Petr
This thesis describe the Czech immigration policy from 1989 to the present. The thesis is divided into theoretical and practical part. The theoretical part explains the basic concepts of migration and theoretical approaches to migration. There is also explained the impact of migration on the economy of countries In the practical part is analyzed one of the objectives of the work which relates to the development of immigration policy in the Czech Republic and their effects on selected economic indicators. Further details are described and evaluated projects most active migration policy. The last part, which brings the greatest added value, is the recommendation for Czech immigration policy. This recommendations are changes in the legislative framework of existing projects and sales of long-term visas.
Klíčová slova: migration; foreigner; active immigration policy

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky