Vliv měnového kurzu CZK na výši příjmů z mýtného systému na komunikacích v ČR

Autor práce: Raštica, Marek
Vedoucí práce: Stroukal, Dominik
Osoba oponující práci: Potužák, Pavel

Název práce: Vliv měnového kurzu CZK na výši příjmů z mýtného systému na komunikacích v ČR
Abstrakt: Diplomová práce se zabývá zkoumáním vlivu reálného měnového kurzu na výši výnosů ze systému zpoplatněných komunikací na území České republiky v letech 1999-2014. Tento vliv je v empirické části zkoumán na měsíčních datech pomocí regresní analýzy na dvou systémech zpoplatněných komunikací, a to systému výkonového zpoplatnění komunikací a systému časového zpoplatnění komunikací. Na základě dostupných dat byl prokázán statisticky významný negativní vliv reálného měnového kurzu na mýtné výnosy v systému výkonového zpoplatnění komunikací. V případě systému časového zpoplatnění komunikací byl prokázán také negativní vliv reálného měnového kurzu na kuponové výnosy, tento vliv je však zpochybnitelný, jelikož byl prokázán pouze v modelu s omezenou vypovídací schopností.
Klíčová slova: výkonové zpoplatnění komunikací; časové zpoplatnění komunikací; reálný měnový kurz; nákladní automobilová doprava; výnosy z mýta; výnosy z časových kuponů

Studijní program a Studijní obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Název fakulty: Národohospodářská fakulta
Název katedry: Katedra ekonomie

Překlad názvu: Effect of the exchange rate CZK on the amount of revenues from toll and time-toll systems on the roads in the Czech Republic
Abstrakt: This thesis examines the impact of the real exchange rate on the amount of revenues from a system of tolled and time tolled roads in the Czech Republic in the years 1999-2014. This effect is investigated on monthly data using regression analysis on two systems of tolled roads separately, system of tolled roads and system of time-tolled roads. Based on available dataset was shown a statistically significant negative effect of the real exchange rate on toll revenues in the system of tolled roads. In the case of time-tolled roads system was demonstrated negative effect of real exchange rate on time-toll revenues, but this effect is questionable, since the influence has been demonstrated only in a model with limited explanatory power.
Klíčová slova: real exchange rate; automotive transportation; toll system; time-toll system; toll revenues; time-toll revenues

Název fakulty: Faculty of Economics
Název katedry: Department of Economics