Hospodářská politika vlády Národní fronty v letech 1946-1948

Osoba oponující práci: Chalupecký, Petr

Název práce: Hospodářská politika vlády Národní fronty v letech 1946-1948
Typ práce: Bakalářská práce
Abstrakt: Bakalářská práce je zaměřena na hospodářskou politiku Československa od roku 1946 a je zakončena odmítnutím účasti Marshallova plánu. Vychází z hypotézy, že vývoj hospodářské politiky nevyhnutelně mířil k přechodu na centrálně plánovanou ekonomiku. Nejprve se věnuje vzniku Národní fronty Čechů a Slováků, který znamenal značné omezení demokracie. Po parlamentních volbách v roce 1946 se práce zaměřuje na popis dvouletého hospodářského plánu, který byl důležitým nástrojem hospodářské politiky Národní fronty. V poslední části práce jsou popsány okolnosti odmítnutí účasti na Marshallově plánu. Hlavní závěr práce zní, že vzhledem k politické situaci nebyl možný jiný vývoj, než přechod na centrálně plánovanou ekonomiku.
Klíčová slova: centrálně plánovaná ekonomika; hospodářská politika; Československo; Národní fronta

Studijní program a Studijní obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Národohospodářská fakulta
Název katedry: Katedra hospodářských dějin

Název práce: Hospodářská politika vlády Národní fronty v letech 1946-1948
Překlad názvu: Economic policy of National front government
Typ práce: Bachelor thesis
Abstrakt: The bachelor thesis is focused on economic policy of Czechoslovakia after 1946 up to the rejection of participation in the Marshall plan. Its hypothesis is that development of economic policy was inevitably headed for the transition to a centrally planned economy. At first it focuses on formation of National Front of Czechs and Slovaks which meant a considerable restriction of democracy. After parliamentary elections in 1946 thesis focuses on description of two-year economic plan which was an important instrument of economic policy of the National Front. The last part of thesis describes the circumstances of refusing to participate in the Marshall Plan. The main conclusion of the thesis is that due to political situation was possible other development but transition to centrally planned economy.
Klíčová slova: Czechoslovakia; National Front; centrally planned economy; economic policy

Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Faculty of Economics
Název katedry: Department of Economic History