(I)racionalita v rozhodování jedince, jako ekonomického subjektu na území ČR

Název práce: (I)racionalita v rozhodování jedince, jako ekonomického subjektu na území ČR
Autor(ka) práce: Böhm, Tomáš
Vedoucí práce: Zeman, Martin
Oponenti práce: Babin, Jan
Hlavním cílem této bakalářské práce je hloubková analýza rozhodovacího procesu v otázkách ekonomického charakteru, u jedince na území České republiky. Na základě získaných poznatků je vyhodnocena míra racionality vyskytující se v jednání spotřebitele. Teoretická část se zabývá nejprve ekonomickým hlediskem rozhodovacího procesu, které zahrnuje především poznatky neoklasické teorie, jejíž základ tvoří kardinalistické a ordinalistické pojetí maximalizace užitku. Následně jsou představeny alternativní přístupy k problematice rozhodování, zaměřující se na subjektivní aspekty lidského usuzování. Vzájemnou syntézou zmíněných přístupů vyvodíme termín behaviorální ekonomie, jehož konkrétní prvky představují meritorní obsah celé práce. Praktická část ověřuje stanovenou hypotézu, že rozhodování odporuje teorii o racionálním jednání jedince. Data získána prostřednictvím dotazníkového šetření, jsou podrobena analytickým postupům, pomocí nichž byla stanovená hypotéza verifikována.
Klíčová slova: Behaviorální ekonomie; iracionalita; omezená racionalita; rozhodování; experiment; maximalizace užitku
Název práce: Irrationality in the decision- making of an individual as an economic entity in the territory of the Czech Republic
Autor(ka) práce: Böhm, Tomáš
Vedoucí práce: Zeman, Martin
Oponenti práce: Babin, Jan
The main objective of this thesis is an in-depth analysis of the decision-making process on issues of economic nature for individuals in the Czech Republic. The degree of rationality occurring in consumer behavior is evaluated based on lessons learned. The theoretical section is concerned with the economic aspect of the decision-making process, which mainly includes knowledge of neoclassical theory, whose basis is the cardinal and ordinal concept of utility maximization. Subsequently there are introduced the alternative approaches to decision making, focusing on the subjective aspects of human reasoning. Using the mutual synthesis of these approaches, the author draws a term behavioral economics, specific elements of which constitute a substantive content of the whole work. The practical section verifies the hypothesis that the decision-making contradicts the theory of rational individual conduct. Data collected through the questionnaire is subjected to analytical procedures by which the stated hypothesis was verified.
Klíčová slova: bounded rationality; irrationality; Behavioural Economics; utility maximization; decision- making; experiment

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta