Název práce: Vliv dohody o volném obchodu mezi Evropskou Unií a Japonskem na vývoj evropského automobilového průmyslu
Autor(ka) práce: Knittelová, Tereza
Vedoucí práce: Pikhart, Zdeněk
Oponenti práce: Pekárek, Štěpán
Evropská unie od roku 2013 vyjednává dohodu o volném obchodu s Japonskem. Cílem diplomové práce je analyzovat dopady dohody na automobilový průmysl. Práce nejprve shrnuje teoretický základ zkoumané problematiky. Pomocí literárních rešerší jsou rozebrané poznatky z klasických, neoklasických, soudobých i alternativních teorií mezinárodního obchodu a teorie mezinárodní obchodní politiky. Dále jsou analyzovány cíle dohody v kontextu japonských makroekonomických reálií, historie vztahů a jejich vývoje, současného stavu obchodu, produkce a poptávky na obou trzích. Nakonec je dohoda porovnaná s podobnou a již platnou dohodou o volném obchodu s Korejskou republikou. Předpokládá se, že dohoda bude mít především vliv na dovoz a vývoz automobilů vyšších tříd.
Klíčová slova: protekcionalismus; liberalizace; zahraničně obchodní politika; dohoda o volném obchodu; automobilový průmysl
Název práce: The impact on the european automotive industry by the free trade agreement between the European Union and Japan
Autor(ka) práce: Knittelová, Tereza
Vedoucí práce: Pikhart, Zdeněk
Oponenti práce: Pekárek, Štěpán
The European Union is negotiating a free trade agreement with Japan since 2013. The subject of this diploma theses is to analyze how this agreement can influence either automotive industry. In order to understand the agreements possible influence, classical, neoclassical, contemporary and alternative theories of international trade and international trade policies are being examined. It is then analyzed what the agreement aims to accomplish in context of the Japanese macroeconomic, the history of trade relations and development, the current trade situation, production and demand on both markets. Finally, the agreement is compared to an existing agreement with Republic of Korea which is in a similar scenario. The result is that an increase of luxury cars being imported by each side is the most likely outcome.
Klíčová slova: liberalization; automotive industry; foreign trade policy; free trade agreement; protectionism

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky