Hospodářské a politické důsledky kolektivizace v Československu

Název práce: Hospodářské a politické důsledky kolektivizace v Československu
Autor(ka) práce: Pučelík, Karel
Vedoucí práce: Chalupecký, Petr
Oponenti práce: Johnson, Zdenka
Tato práce má za úkol analyzovat důsledky kolektivizace v československém zemědělství. Sledované období je mezi lety 1948-1960. V teoretické části jsou popsány politické a ekonomické motivy kolektivizace a stav československého poválečného zemědělství. Popsány jsou i výzkumné metody a teoretická východiska. V analytické části je předkládán vývoj kolektivizace a dopad zemědělských reforem na zemědělský sektor. Sledované období je rozděleno do tří částí podle intenzity kolektivizace. V závěru se podařilo verifikovat hypotézu, že kolektivizace výrazně ovlivnila československé zemědělství.
Klíčová slova: Zemědělství; Československo; kolektivizace; komunismus; KSČ
Název práce: Economic and Political Consequences of Collectivization in Czechoslovakia
Autor(ka) práce: Pučelík, Karel
Vedoucí práce: Chalupecký, Petr
Oponenti práce: Johnson, Zdenka
This work aims to analyze the consequences of collectivization in czechoslovak agriculture. Reporting period is between 1948-1960. In the theoretical part are described political and economic motives and condition of czechoslovak agriculture. In the practical part contents development of collectivization and impact of agriculture reforms on agriculture sector. Reporting period is divided into three parts according to collectivization intensity. In the end we managed to verify the hypothesis that collectivization strongly affected the czechoslovak agriculture.
Klíčová slova: communism; agriculture; Czechoslovakia; collectivization; Czech communist party

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta