Název práce: Analýza vlivu politik Evropské unie v oblasti digitalizace trhu na vytváření jednotného evropského trhu
Autor(ka) práce: Hart, Ludvík
Vedoucí práce: Procházka, Pavel
Oponenti práce: Strejček, Ivo
Bakalářská práce se zaobírá tématem regulací EU v rámci informačních a telekomunikačních technologií (IKT), konkrétně se zabývá strategií Digitální agenda pro Evropu, následně je hodnocen vliv těchto politik na jednotný evropský trh. Hypotézou této práce je otázka, zda EU reguluje IKT efektivně a zda tyto regulace podporují jednotný evropský trh. Řešení této otázky pomáhá hodnotit strategii Digitální agenda pro Evropu v průběhu jejího působení. Vliv těchto regulací EU je hodnocen na základě indukce více konkrétních ukazatelů, konkrétně mezinárodního obchodu, míry obchodování na internetu, DESI indexu a NRI indexu. Tento přístup má výhody především v podchycení širokého záběru regulací. Analýzou zmíněných ukazatelů docházím k závěru, že regulace EU mají příznivý vliv pro jednotný evropský trh, ovšem tyto regulace provází zásadní problémy jako je dlouhý legislativní proces a slabý vliv na řešený problém.
Klíčová slova: Informační a telekomunikační technologie; Evropská unie; Jednotný trh; Digitální agenda pro Evropu
Název práce: Analysis of the EU regulations in the field of Information and Telecommunication technologies and their effect on the single market
Autor(ka) práce: Hart, Ludvík
Vedoucí práce: Procházka, Pavel
Oponenti práce: Strejček, Ivo
The bachelor thesis describes the EU regulations in the field of information and communication technologies (ICT), particularly the Digital agenda for Europe strategy. These regulations are then tested for their influence on the European single market. The major question answered here is whether the EU regulations in field of ICT have a positive impact on the EUs single market. Answer to this question helps us evaluate the ongoing Digital agenda strategy. The impact of the regulations is analysed by induction of the following indicators, international trade, ratio of population buying online, DESI index and NRI index. With this method it is possible to tackle the wide range of fields the Digital agenda covers. I conclude this work with the statement, that European ICT regulations do have a positive impact on the single market, although are problematic due to the slow legislative process and low efficiency in addressing the regulated issue.
Klíčová slova: Information and Communication technologies; Eurpean Union; Digital agenda for Europe; Single market

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky