Analýza dobrovolného vstupu České republiky do bankovní unie

Název práce: Analýza dobrovolného vstupu České republiky do bankovní unie
Autor(ka) práce: Spáčilová, Monika
Vedoucí práce: Štěpánek, Pavel
Oponenti práce: Ševčíková, Michaela
Diplomová práce si klade za cíl zhodnotit možné výhody a nevýhody dobrovolného vstupu České republiky do bankovní unie. Koncept bankovní unie vznikl jako reakce na nedůvěru finančních trhů eurozóny po globální finanční krizi. Česká republika má, jako země stojící mimo eurozónu, možnost se do unie dobrovolně přihlásit a zahájit režim tzv. úzké spolupráce. Pro zřetelnější obraz konceptu bankovní unie, je její historický vývoj a struktura vložena do kontextu geneze bankovní regulace v Evropské unii. Na teoretickou část navazuje charakteristika českého bankovního trhu a komparace vybraných ukazatelů s ostatními státy Evropské unie. Na základě získaných poznatků jsou analyzovány jednotlivé výhody a rizika dobrovolného vstupu do bankovní unie.
Klíčová slova: Jednotný mechanismus dohledu; Bankovní unie; Bankovní regulace
Název práce: Analysis of participation of the Czech Republic in the Banking Union
Autor(ka) práce: Spáčilová, Monika
Vedoucí práce: Štěpánek, Pavel
Oponenti práce: Ševčíková, Michaela
The aim of the diploma thesis is to evaluate possible benefits and limits of The Czech Republic participation in the Banking Union. After the global financial crisis, Banking Union concept was undertaken as a response to decline of market confidence in the euro area banking systems. The Czech Republic is a country outside the euro area, therefore has an option to enter to the Banking Union by close cooperation agreement with the ECB. Historic development and structure of the Banking union is presented with the context of bank regulation genesis in European Union. After the theoretical part, thesis provides specific attributes of Czech financial markets and create a comparison of selected data among Czech Republic and European Union member states. Based on the detailed analysis of the relevant aspects, benefits and risks of the Banking union membership are provided.
Klíčová slova: Bank regulation; Single Supervisory Mechanism; Banking Union

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky