Jsou lidé altruističtější vůči osobám stejného pohlaví?

Název práce: Jsou lidé altruističtější vůči osobám stejného pohlaví?
Autor(ka) práce: Bartůněk, Martin
Vedoucí práce: Chytilová, Helena
Oponenti práce: Kadeřábková, Božena
Tato práce se zabývá rozdíly v míře altruismu mezi muži a ženami, při rozdílné míře informovanosti. Ve třech kolech experimentu dictator game se diktátoři rozhodovali, jak přerozdělí peníze mezi sebe a příjemce. Rozdílem v altruismu mezi pohlavími se zabývali ve svým pracích například už Andreoni, Vesterlund (2001), Dufwenberg, Muren (2004) či Eckel, Grossman (1998), jejichž experimenty posloužily k inspiraci ohledně tvorby experimentu v této práci. V případě této práce se však rozdíly v chování mužů a žen ve všech sledovaných kolech ukázaly jako statisticky nevýznamné. Výsledky této práce nepotvrzují hypotézu o vyšší míře altruismu v situaci, že má diktátor informaci o pohlaví příjemce, oproti situaci, kdy ji nemá. Mužští i ženští diktátoři se chovali stejně altruisticky k ženským, k mužským i k anonymním příjemcům.
Klíčová slova: rozhodování; experiment; altruismus; mezipohlavní rozdíly; dictator game
Název práce: Are people more altruistic towards persons of the same sex?
Autor(ka) práce: Bartůněk, Martin
Vedoucí práce: Chytilová, Helena
Oponenti práce: Kadeřábková, Božena
This thesis deals with the differences in the degree of altruism between men and women, with varying degrees of information. In three rounds of the dictator game experiment, the dictators decided how to redistribute the money between themselves and the recipient. The differences in altruism among the sexes were already dealt with, for example in the works by Andreoni, Vesterlund (2001), Dufwenberg, Muren (2004) or Eckel, Grossman (1998), whose experiments served to inspire the creation of the experimentation in this work. However, the differences in behaviour of men and women in all the observed rounds proved to be statictically insignificant, in this work. The results of this work do not support the hypothesis of a higher degree of altruism in the situation when the dictator has the information about the sex of the recipient, compared to the situation where he does not have it. Male dictators, as well as female ones, behaved equally altruistically to female and male and anonymous recipients.
Klíčová slova: dictator game; gender differences; decision making; experiment; altruism

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Fakulta: Národohospodářská fakulta