Daňové a pojistné systémy ve vybraných státech EU

Název práce: Daňové a pojistné systémy ve vybraných státech EU
Autor(ka) práce: Vágnerová, Pavlína
Vedoucí práce: Tepperová, Jana
Oponenti práce: Čejková, Eliška
Cílem této diplomové práce je porovnání vybraných prvků daňových a pojistných systémů v České republice (ČR), na Slovensku, v Rakousku a Německu, které se týkají zaměstnanců a zaměstnavatelů a je s nimi počítáno v modelových příkladech, dále zhodnocení výhod a nevýhod migrace zaměstnanců mezi ČR a ostatními státy při použití struktury vyslání a nakonec porovnání příjmů zaměstnanců při využití dávek ze systémů sociálního pojistného jednotlivých států (konkrétně starobního důchodu a rodičovského příspěvku). V první části práce je vysvětlena problematika smluv o zamezení dvojího zdanění (SZDZ) a koordinačního nařízení EU. Následuje komparace výše zmíněných prvků daňových a pojistných systémů v jednotlivých státech. V poslední části aplikuji zjištěné poznatky na modelové zaměstnance a z výše jejich čistého příjmu vyvozuji závěry. Migrace do jiného členského státu EU se nejvíce vyplatí zaměstnanci, který podléhá zdanění v jiném ze zkoumaných států EU, ale zůstane pojištěn nadále v ČR. Co se týče řešených sociálních dávek, pak starobní důchodci jsou nejvíce podporováni v Rakousku a rodiny s dětmi v Německu.
Klíčová slova: migrace zaměstnanců; systémy sociálního pojistného; sociální dávky; mezinárodní zdanění; smlouvy o zamezení dvojího zdanění; koordinační nařízení EU
Název práce: Tax and social security systems in selected EU countries
Autor(ka) práce: Vágnerová, Pavlína
Vedoucí práce: Tepperová, Jana
Oponenti práce: Čejková, Eliška
The aim of this master thesis is the comparison of selected elements of the tax and social security systems in the Czech Republic, Slovakia, Austria and Germany, which are related to employees and employers and it is counted with them in model examples, then evaluation of advantages and disadvantages of employees´ migration under the structure of posting between the Czech Republic and other countries and finally the comparison of employees´ incomes after receiving benefits from social security system of each country (especially old age pension and parental allowance). In the first part of the thesis there is explained problematics of double tax treaties and EU coordination of social security. Then there is the comparison of above mentioned elements of the tax and social security systems in each country. In the last part I apply findings on model employees and I make a conclusion from amount of their net incomes. Migration to another EU member country is the most profitable for employee who is subjected to taxation in other EU countries but he remains under the Czech social security system. In terms of social benefits, retired people are supported the most in Austria and families with children in Germany.
Klíčová slova: social benefits; double tax treaties; international taxation; social security systems; EU coordination of social security; migration of employees

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví