Ženy na trhu práce

Název práce: Ženy na trhu práce
Autor(ka) práce: Nová, Lucie
Vedoucí práce: Nývlt, Ondřej
Oponenti práce: Arltová, Markéta
Cílem práce je analyzovat a ověřit existenci příčinné závislosti mezi mírou zaměstnanosti, nezaměstnanosti jako nezávislou proměnou a mírou plodnosti jako závislou proměnnou. V souvislosti s touto analýzou jsou ověřovány dvě stanovené hypotézy. První tvrdí, že se snižující se mírou zaměstnanosti klesá míra plodnosti. Druhá tvrdí, že snižující se míra nezaměstnanosti má vliv na růst míry plodnosti. Práce se v poslední části mimo jiné zabývá dnes velmi diskutovaným pojmem slaďování pracovního a rodinného života, který v řadě zemí podporuje vysokou ekonomickou aktivitu žen a zároveň vyšší plodnost. Upozorňuje jak na pozitiva alternativních pracovních úvazků, tak na negativa a nedostatky, které se s jejich výkonem pojí. V práci jsou dále navržena některá opatření a možné způsoby vhodné pro efektivnější slaďování práce a rodiny.
Klíčová slova: alternativní pracovní úvazky; ženy na trhu práce; slaďování pracovního a rodinného života; míra nezaměstnanosti; míra zaměstnanosti; míra plodnosti
Název práce: Women on labor market
Autor(ka) práce: Nová, Lucie
Vedoucí práce: Nývlt, Ondřej
Oponenti práce: Arltová, Markéta
The objective of this thesis is to analyze and verify the existence of causality between employment rate, unemployment rate as independent variable and fertility rate as dependent variable. Two stated hypotheses are being verified within this thesis. First of them says that by decreasing employment rate also the fertility rate decreases. Second says that decreasing unemployment rate has an impact on growth of fertility rate. The final part of essay deals with today´s often discussed concept of work life balance which in many countries supports high economical activity of women and higher fertility simultaneously. It draws attention on positives of alternative work arrangements as well as on negatives and deficits which goes together with its practicing. In the end of the thesis different possibilities of effective work life balance management are suggested.
Klíčová slova: work life balance; fertility rate; women on labor market; alternative work arrangements; unemployment rate; employment rate

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky