ANALÝZA PŘESHRANIČNÍCH FÚZÍ NA ČESKÉM TRHU V LETECH 2008-2015

Autor(ka) práce: Plucarová, Iveta
Vedoucí práce: Žárová, Marcela
Oponenti práce: Skálová, Jana
Tato diplomová práce se zabývá oblastí přeshraničních fúzí na českém trhu. Cílem práce je identifikace jejich hlavních trendů. Vysvětleny jsou základní teoretické aspekty vnitrostátních a přeshraničních fúzí. Důraz je však kladen na analytickou část, která vychází z reálných dat všech fúzí, které se uskutečnily mezi roky 2008 a 2015 za účasti české společnosti. Postupně je zkoumán vývoj počtu a typu přeshraničních fúzí, jejichž projekt byl uložen do sbírky listin, dále počet dokončených fúzí, počet zúčastněných společností a země, jejichž právem se tyto společnosti řídí, postavení české zúčastněné společnosti, vlastnická struktura, právní forma, důvody realizace fúze, výměnný poměr, stanovení rozhodného dne vůči rozvahovému datu řádné účetní závěrky a doba zpracování přeshraniční fúze.
Klíčová slova: přecenění; motiv fúzí; výměnný poměr; rozhodný den; Přeshraniční fúze
Název práce: Analysis of Cross-border Mergers on the Czech Market in the Period 2018-2015
Autor(ka) práce: Plucarová, Iveta
Vedoucí práce: Žárová, Marcela
Oponenti práce: Skálová, Jana
This Master's thesis concerns cross-border mergers on the Czech market. The aim of the thesis is to identify their main trends. Though the theory of both cross-border and domestic mergers is mentioned, the emphasis is placed on the analytical part. The analysis is based on real life data of mergers which were realized from 2008 till 2015 and in which a Czech company took part. The research focuses on the development of quantity and type of cross-border mergers whose project was filed in the public register, quantity of finished mergers, number of participating companies and the country under whose legal system the participating companies operate, the position of Czech companies, ownership structure of participating companies, their legal form, reasons for realization of mergers, exchange ratio, decisive day assessment in relation with the balance sheet date and processing time of a cross-border merger.
Klíčová slova: exchange ratio; Cross-border merger; motives for mergers; decisive date

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 28. 6. 2016