Ekonomické důsledky rozdělení Československa v roce 1993

Autor(ka) práce: Ječmeň, Tomáš
Vedoucí práce: Tóth, Andrej
Oponenti práce: Chalupecký, Petr
Cílem práce je analyzovat hospodářské a politické aspekty rozpadu Československa v roce 1993 v kontextu měnové odluky a dále analyzovat její vliv na monetární ukazatele v České republice a Slovenské republice. Práce poskytuje ucelený pohled na vývoj vztahů v rámci Československa po roce 1989 a měnovou odluku v roce 1993. Nejprve je pozornost zaměřena na deskripci a analýzu hospodářských a politických vztahů mezi oběma národy, které jsou demonstrovány na ilustrativních příkladech z vývoje Československa mezi lety 1989 až 1993. Poté práce analyzuje přípravu, průběh a vliv měnové odluky na vývoj míry inflace, platební bilance, úrokové míry a devizových rezerv a následně jsou komparovány makroekonomické ukazatele obou nově vzniklých států. Práce je psána za s použitím deskripce, analýzy a komparace. Na základě analýzy lze konstatovat, že rozpadu státu již nebylo možné v roce 1993 zabránit. Dále lze usuzovat, že měnová odluka neměla bezprostřední zásadní vliv na zkoumané monetární ukazatele. Na základě komparace vybraných makroekonomických ukazatelů daných států se podařilo prokázat, že v prvních letech po rozpadu federace se ekonomika České republiky vyvíjela lépe a stabilněji. Provedení a výsledky rozdělení Československa a s tím související měnová odluka je možné považovat za podklad pro řešení aktuálních problémů např. v oblasti případného dělení společné měny v Evropské unii nebo případného rozpadu více národnostních států. Správně provedená měnová odluku v roce 1993 neměla negativní vliv na vývoj monetární veličin zkoumaných států.
Klíčová slova: devizový kurz; hospodářské vztahy; politické vztahy; inflace; úroková míra; měnová odluka; rozpad Československa
Název práce: Economic consequences of the dissolution of Czechoslovakia in 1993
Autor(ka) práce: Ječmeň, Tomáš
Vedoucí práce: Tóth, Andrej
Oponenti práce: Chalupecký, Petr
The aim is to analyze the economic and political aspects of the dissolution of Czechoslovakia in 1993 in the context of monetary separation and further analyze its impact on monetary indicators in the Czech Republic and the Slovak Republic. The thesis provides a comprehensive view of the development of relations within Czechoslovakia after 1989 and monetary separation in 1993. First, attention is focused on description and analysis of economic and political relations between the two nations, which are demonstrated in the illustrative examples of the development of Czechoslovakia between 1989 and 1993. Then analyzes the preparation, conduct and impact of monetary separation on the inflation rate, balance of payments, interest rates and foreign exchange reserves, and consequently macroeconomic indicators are compared both newly formed states. The thesis is written for use with the description, analysis and comparison. Based on the analysis, we can conclude that the collapse of the state was no longer possible in 1993 to avoid. It can be concluded that the monetary separation had no immediate impact on the study of monetary indicators. Based on comparison of selected macroeconomic indicators of the countries we were able to demonstrate that in the first years after the collapse of the federation with the Czech economy developed better and more stable than Slovak Republic. Implementation and results of the disintegration of Czechoslovakia and the associated monetary separation can be considered as a basis for solving current problems eg. In any disintegration of the common currency in the European Union or the possible dissolution of several national states. A proper currency separation in 1993 had a negative impact on the development of monetary variables surveyed states.
Klíčová slova: economic relations; monetary separation; inflation; political relations; exchange rate; interest rate; dissolution Czechoslovakia

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářské a politické dějiny 20. století
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářských dějin